Netěšíte se z jarního období, protože se nemůžete v klidu nadechnout a musíte se soustředit na to, kudy chodíte a musíte se vyhýbat pylu, abyste nemuseli chodit s kapesníkem u nosu a mohli se tak vyhnout astmatu. Jak na to všechno svědění v nose, na ucpaný nos nebo na vodnatou rýmu a na to kýchání, které s tím souvisí.
Patříte mezi ty, které trápí alergická rýma?
Pokud patříte mezi lidi, kteří trpí alergickou rýmou, pak nejste jediní, podle jistých studií je takto obdařeno na tři miliony lidí z naší republiky. Pokud patříte mezi lidi, které trápí podobné příznaky, pak byste neměli zbytečně otálet a zajít si k odborníkovi. Pokud byste se chtěli vyhnout léčbě této nemoci, pak byste si mohli zadělat na vznik astmatu. A pokud by se i astma neprojevilo a měli byste pořád rýmu, nepřispělo by to ani k vašemu zdraví ani k duševní pohodě. Jak můžete chodit do práce a podávat plné výkony, když máte pořád zacpaný nos a musíte myslet hlavně na to, abyste se vysmrkali. To k životní pohodě člověka určitě nepřispěje.
A co tedy stojí za alergickou rýmou?
Mohou za to pyly, kterých je v předjaří a na jaro všude mnoho. A tak vyjdete na čerstvý vzduch a místo abyste se nadechli, tak kýcháte, smrkáte, máte červené oči a svědí vás sliznice. Hlavně nateklá oční víčka svědčí o tom, že jste alergičtí. A další, co vám může znepříjemnit život, jsou roztoči, zvířecí srst a také domácí prach. Pokud dostanete takovou alergickou rýmu, tak to můžete brát jenom jako pouhé nastydnutí. Ale pokud se to ani za týden nezlepšuje a máte pocit, že jste se nehnuli z místa, raději si zajděte za svým ošetřujícím lékařem a nechejte se odeslat k odborníkovi, protože není důvod zahálet a čekat.
Co stojí za jejím vznikem?
Jsou to alergeny, venku většinou pylová zrna. Pokud nejste alergičtí, nic vám nehrozí, protože vaše tělo pozná, že to není ani virus, ani bakterie a zůstává netečné. Pokud jste ale alergičtí, pak tělo vyvolá prudkou reakci a začne se k pylu chovat stejně jako by se jednalo o útok virů. Následuje vodnatá sekrece, ucpaný noc a hlavně neustálé a nepříjemné svědění a s tím jde ruku v ruce kýchání. Dřív se mělo za to, že nemoc útočí hlavně na jaře, ale stačí si vycestovat za hranice a může se to protáhnout na celý rok. Alergická rýma se může spustit i po nějakých medikamentech či jako reakce na citové a stresové vypětí.
Projevy alergické rýmy
Projevy alergické rýmy jsou takové, že jednak kýcháte, ale nemáte chronické potíže a pokud kolem vás přejde alergen, tak na něj zareagujete kýchání, začne vám téct z nosu a také vás svědí oči. Na rozdíl od druhé skupiny lidí máte ale klidnější noci a můžete se v pohodě vyspat. Jiným projevem je to, že vám alergen spustí rýmu, a tím znemožní klidné dýchání. Nemusíte mít projevy s kýcháním, ale většinou se přidruží potíže s očima. Takoví lidé se pak hůře vyspí, protože se projevy v noci ještě ztěžují.
Zajděte si k praktickému lékaři
Pokud si zajdete k lékaři, pak určitě nevynechejte svého praktického lékaře, kterému vypíšete a vykreslíte všechny projevy a příznaky, jakož i reakce vašeho těla. Teprve po vyšetření krve a alergických testů se zjistí, co přesně způsobuje alergii a pak je jasné, že se alergenům musíte vyhýbat či být připraveni nést následky.
Léčba takové rýmy
Obecně se k léčbě alergické rýmy užívají antihistaminika, které potlačují účinek hlavního spouštěče reakce, histaminu. Ta jsou doporučena lékaři jako první krok u všech druhů alergické rýmy. Jsou prevencí proti kýchání, nosní sekreci a také svědění, ale co se týče neprůchodnosti, na tu mají menší efekt. Antihistaminika se dávají přerušované, pokud se u pacienta vyskytne sezónní či celoroční rýma.
Vážnější typy alergické rýmy
Pokud jde o vážnější formu, pak musí pacient používat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy, které potlačí zánět nosní sliznice a ztlumí zánětlivé buňky v nose a produkci přenašečů zánětu, sníží otok sliznice i nosní sekreci, dokonce lze hovořit také o potlačení očních příznaků. Jsou určeny pro pacienty, kteří mají obtíže stálé či dlouhodobé a drží nemoc pod kontrolou.
Zanechte odpověď