Elektronické kouření: Bezpečná volba, nebo zdravotní riziko?

Elektronické kouření: Bezpečná volba, nebo zdravotní riziko?
Elektronické kouření: Bezpečná volba, nebo zdravotní riziko?

O tom, že klasické kouření představuje významné zdravotní riziko, nepochybuje dnes už téměř nikdo. Jen s nevěřícným pohledem lze sledovat desítky let staré reklamy, ve kterých tabákové společnosti propagují kuřivo jako skvělý prostředek pro udržení štíhlé linie – v těhotenství. Tehdejší argumenty odborníků? Dlouhodobé účinky cigaret nelze předpovědět. Ve stejné pozici jsou dnes elektronické cigarety.

10 let na trhu, dekáda spekulací

První prototyp e-cigarety vznikl roku 2006 v Číně, nedlouho poté se elektronického zařízení rozšířilo do všech světa. Napomohly tomu i masově propagované argumenty o údajně nulové škodlivosti elektronického kuřiva.

Nezávislí odborníci se ozvali krátce po uvedení elektronické cigarety na trh. Ačkoliv totiž dlouhodobý dopad vapování e-liquidů nebyl (a ani nemohl být) znám, o toxicitě jednotlivých složek měla věda jasno desítky let.

Škodlivost e-cigaret? Věda má jasno

První významnější studie se objevily teprve v posledních letech. Dle výsledků zvyšuje vapování riziko poškožení plicních buněk na molekulární úrovni. Zahřáté částice e-cigaretové náplně se mění v tzv. volné radikály, které bouřlivě reagují se všemi látkami okolo sebe. Zejména pak s DNA, dědičnou informací.

Výsledkem jsou zánětlivé reakce a projevy, které tak dobře známe od klasických kuřáků. Potíže s dýcháním, chronický kašel, zúžení cév a problémy se srdcem.

E-cigareta jako terapeutický prostředek

Poměrně jasno je ale v míře škodlivosti e-cigaret. Oproti těm klasickým zatěžují totiž organismus řádově méně. I odborníci tak připouštějí, že elektronické cigarety mohou hrát určitou roli v terapii kouření.

Kromě dávky nikotinu totiž pomáhají kuřákovi i psychicky – mnozí napravení vyznavači tabáku poukazují i na psychickou závislost na kouři a pocitu cigarety v ruce.

Při výběru e-cigarety se orientujte především podle toho, jak silný kuřák jste, ale i podle svých chuťových preferencí. Nebo si přečtěte návod, jak při výběru elektronické cigarety postupovat.

 

 

Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*