Jak na kynuté těsto?


Jak na kynuté těsto?

Kynuté domácí buchty (tvarohové, povidlové, makové atd.), kynuté koláče a koláčky, mazance a samozřejmě vánočka, bez které by vánoční snídaně nebyla tím pravým ořechovým. Nic z toho by nebylo možné, pokud by se člověk nenaučil připravit kynuté těsto správně. Jen dobře vypracované těsto je zárukou, že se nám výrobek povede a nezáleží vůbec na tom, co budete zrovna vyrábět.

Jak správně začít?

Kynuté těsto se připravuje z polohrubé mouky nebo můžete smíchat hladkou a hrubou mouku. Přidává se jemný pískový cukr, tuk (máslo nebo margarin na pečení), žloutky nebo celá vejce, a nakonec kvasnice, aby mohlo těsto vykynout.

  • Droždí nesmí být příliš studené, namrzlé, okoralé a po lhůtě trvanlivosti. Musí být vždy čerstvé.

S chuťových přísad se používají rozinky, mandle, citronová kůra, vanilka, skořice a další.

Rozlišují se těsta lehká, těžká a polotuhá, záleží vždy na poměru vajec a tuku.

  • Lehká se používají na vdolky a lité buchty.
  • Těžká jsou vynikající na sváteční vánočky.
  • Polotuhá využíváme na buchty, koláče, bábovky a vdolky, těsto je v podstatě univerzální.

Kvásek je důležitý

Pro kynuté těsto je dobře vzešlý kvásek základem.










  • Čerstvé droždí rozdrobte, přidejte cukr, rozetřete na kašičku, přidejte trochu mouky, vlažného mléka a rozmíchejte.
  • Kvásek zakryjte a nechte vykynout při pokojové teplotě (ideální je 25°C).
  • Kynutí by mělo trvat mezi 5 až 10 minutami. Mějte na paměti, že kvasinky chtějí teplo, ale ne horko, které jim naopak může uškodit.

Ideální postup

Zatímco nám kyne kvásek, připravíme si mísu, prosejeme do ní mouku, sůl a cukr a necháme v teple trochu prohřát. Poté přidáme vzešlý kvásek a těsto zaděláme vlahým mlékem, do kterého zašleháme vejce (nebo jen žloutky) a přilijeme vlažný rozpuštěný tuk. Vezmeme vařečku s delším držadlem a těsto hněteme tak dlouho, dokud se na něm nebudou tvořit bubliny a nepřestane se chytat mísy a vařečky. Těsto poprášíme moukou, čímž zabráníme okorání, zakryjeme čistou utěrkou a necháme půl hodiny až hodinu kynout.

V průběhu kynutí těsto vařečkou obrátíme a zlehka prohněteme, čímž se k těstu dostane čerstvý vzduch, nahromaděný kysličník odejde pryč a kvasinky se mohou dál množit díky přísunu čerstvého vzduchu.

Správně vykynuté těsto

Poznáme ho tak, že minimálně jednou zvětší svůj objem, a zároveň když do těsta vmáčkneme prstem malý důlek, tak se hned zase vyrovná. Těsto nesmí kynout moc rychle a u příliš velkého tepla, protože i když rychle nakyne, tak pak v troubě klesne, pečivo bude malé a značně tuhé.

Jak kynuté těsto pečeme?

Troubu předehřejeme na 200°C pokud se chystáme na pečení nižších tvarů pečiva, jinak by se housky a rohlíky vysušily a ztvrdly. Pro vánočky a kynuté bábovky předehříváme méně, jakmile se pečivo zapeče, tak teplotu ještě snížíme, čímž docílíme toho, že se bude pečivo propékat rovnoměrně. Zkoušku těsta, zda je hotové provádíme špejlí zapíchnutou doprostřed bábovky či vánočky. Když budete plech s vánočkou vytahovat, nesmíte s ním moc trhnout, protože vánočka by mohla klesnout a pak bude jako brousek.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..