Pořízení nového bojleru není zrovna nejlevnější záležitostí. Před koupí je proto vhodné zvážit celou řadu faktorů – příkon, doba ohřevu, celková kapacita…, to všechno jsou parametry, které byste měli vzít v úvahu. Zjistěte, jak se od sebe liší jednotlivé modely a co všechno si při výběru ohřívače vody pohlídat.
1) Druh bojleru: elektrický, plynový, kombinovaný nebo akumulační
Na trhu se můžete setkat se 4 základními druhy bojleru: elektrický, plynový, kombinovaný a akumulační. Elektrický bojler je jedním z nejrozšířenějších bojlerů. Mezi jeho výhody patří cenová dostupnost i schopnost ohřevu vody během levného, nočního proudu.
Další možností je plynový bojler, jehož instalace je možná pouze v místech s plynovou přípojkou. Ve srovnání s elektrickým bojlerem je však levnější na provoz.
Kombinovaný bojler může být napojený nejen na elektřinu, ale také další zdroj energie (plyn, uhlí, dřevo…). Díky tomu dokáže zajistit teplou vodu i během výpadku proudu.
Nejekologičtější z výše zmíněných možností je akumulační bojler, který využívá zbytkové teplo z dalších zdrojů energie (solární panely, dřevo, uhlí) a nabízí úsporný a výhodný provoz.
2) Způsoby ohřevu vody: průtokový nebo zásobníkový bojler
Potřebujete mít doma zásobu teplé vody, nebo vám teplá voda stačí nárazově? Průtokový ohřívač ohřívá vodu k okamžité spotřebě, disponuje menším objemem a nejčastěji se instaluje do bytů. Naopak zásobníkový ohřívač se chlubí mnohem větší kapacitou a je ideální volbou pro ty, kteří chtějí mít za každé situace dostatečnou zásobu teplé vody. Zpravidla se instaluje do větších objektů, jako jsou rodinné domy nebo vily.
3) Objem bojleru: kapacita od 5 do 400 l
Když to přestřelíte, teplou vodu nevyužijete a zbytečně si připlatíte. A pokud naopak situaci podceníte, v domácnosti nebudete mít dostatek vody. Objem bojleru je další klíčový faktor, který byste měli vzít v potaz. Ještě před koupí si dobře spočítejte, kolik vody budete skutečně potřebovat – jako vodítko poslouží počet členů v domácnosti. Za jednoho člověka započítejte zhruba 40 l (pro 4člennou domácnost bude zapotřebí pořídit bojler o kapacitě minimálně 160 l). Dále hraje roli i to, zda máte doma sprchový kout, nebo vanu (u vany je spotřeba vyšší) a zda nádobí umýváte v myčce, nebo ručně (opět vyšší spotřeba).
4) Příkon a doba ohřevu
Hodnoty, které spolu úzce souvisí. Zde platí jednoduché pravidlo: čím větší bojler, tím déle bude trvat ohřev vody. U bojleru s kapacitou 100 litrů se doba ohřevu může pohybovat okolo 3 hodin. U bojleru s kapacitou 50 litrů bude tento čas poloviční. Nezapomeňte vzít v potaz také příkon. Experti doporučují, aby 200 litrový bojler měl příkon alespoň 1 700 W (většina bojlerů disponuje příkonem mezi 1 000 a 2 000 W).
5) Funkce: LCD displej a smart ohřev
Za zvážení stojí i technologické vychytávky bojlerů. Čím modernější model zvolíte, tím lepších funkcí se dočkáte. Klasikou je LCD displej pro pohodlné a rychlé nastavení hodnot, bezpečnostní pojistka, ochranné čidlo proti zamrznutí (aby nedošlo k poškození systému) nebo chytré funkce, které mění nastavení bojleru na základě vašeho chování. Například pokud se každý den chodíte sprchovat v 19:00, bojler ohřeje vodu právě na tento čas.
6) Dostupnost náhradních dílů
Nakonec je potřeba počítat s tím, že se bojler po nějaké době opotřebí. Řeč je zejména o anodě (hořčíková tyč), která chrání bojler před korozí. Ideálně byste ji měli měnit každého 2,5 roku a zároveň pravidelně odstraňovat vodní kámen. Tím prodloužíte život bojleru až o několik let.
Službu mohou časem vypovědět i další součástky – je to například topné těleso, termostat nebo pojistný ventil k bojleru. Pokud bojler neohřívá vodu tak, jak má, kape nebo vydává divné zvuky, opravě se nevyhnete. Při výběru nového bojleru doporučujeme vybrat známou a zákazníky ověřenou značku, u které máte jistotu dobré dostupnosti náhradních dílů.
Zanechte odpověď