3 způsoby, jak lze hnojit půdu zcela přírodním způsobem


3 způsoby, jak lze hnojit půdu zcela přírodním způsobem
3 způsoby, jak lze hnojit půdu zcela přírodním způsobem

Každý zahradník moc dobře ví, že rostlina potřebuje pro svůj růst dostatek živin, které lze zajistit pouze správným hnojením. Nabídka zahradních hnojiv na trhu je velice široká, takže není mnohdy jednoduché vybrat správný druh hnojiva. Zjednodušeně jsou na výběr dvě formy hnojiv, a to syntetická a organická hnojiva. V posledních letech jsou upřednostňována především přírodní hnojiva, která jsou oproti chemickým hnojivům daleko šetrnější.

Organická hnojiva

Jedním z typických způsobů, jak dodat živiny do půdy přírodním způsobem, jsou organická neboli přírodní hnojiva. Jedná se o vhodnou alternativu k chemickým hnojivům. Jejich výhodou je, že významně zlepšují vlastnosti půdy a postupně uvolňují živiny do půdy. Mezi běžná organická hnojiva patří například koňský a chlévský hnůj, chlévská mrva, slepičinec atd. Výborné přírodní hnojivo si lze také vyrobit z kopřiv.

Dodat živiny lze i mulčováním

Dalším způsobem, jak lze snadno a přírodní cestou poskytnout rostlinám potřebné živiny, je mulčování. Mulčování představuje pokrývání půdy vrstvou organického materiálu. Použitý organický materiál uvolňuje do půdy živiny, zadržuje vlhkost a brání růstu plevelu. Jako mulčovací materiál lze použít například posekaná tráva, piliny či spadané listí. Vzhledově pak nejlépe vyniká mulčovací štěpka ze směsi dřevin.

Kompost by neměl chybět na žádné zahradě

Z hlediska přírodního hnojení nelze opomenout kompost, který je k nalezení téměř na každé zahrádce, ale velice běžný je i prodej kompostu. Mezi výhody kompotu patří především možnost si ho vyrobit na zahrádce. Také se jedná o velice kvalitní přírodní hnojivo, které dodá půdě kromě živin i potřebný humus. Nevýhodou může být potřebná péče o kompost a délka výroby. Při přípravě kompostu je třeba se držet několika zásad a také o něj dobře pečovat. Špatně připravený kompost by totiž mohl obsahovat choroboplodné zárodky či semena plevelu. Obvykle je kompost uzrálý po 2 letech.

Dostatek živin můžete půdě dopřát s firmou Fertia, která nabízí 100 % přírodní produkty ve svých výrobních provozovnách v Blansku a Náměšti nad Oslavou a také u svých obchodních partnerů v kraji Vysočina a Jihomoravském kraji.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..