4 rady, jak zateplit dům

4 rady, jak zateplit dům


Potřebujete snížit účty za energie? Nejvíce efektivním způsobem je zateplení domu vlastní izolací. Nejde však o úplně triviální záležitost, ale musíte si rozmyslet několik důležitých kroků. V článku přinášíme 4 rady, jak zateplit dům s co možná nejlepším výsledkem.

Nejdřív energetický posudek

V první řadě je důležité nechat si zhotovit posudek energetické náročnosti. S tímto údajem uvidíte, kde jsou místa s největšími úniky tepla, která je potřeba opatřit izolací. Průvzdušnost domu také napoví, kudy proudí vzduch a jak to celé vymyslet tak, aby nebyla porušena dostatečná cirkulace vzduchu. Izolace totiž neznamená dokonalé utěsnění.

Volba materiálu pro izolaci

Dalším krokem je výběr vhodného materiálu pro izolaci. V nabídce je několik různých variant, které se dají i vzájemně kombinovat. Mezi častou volbu patří například grafitový a pěnový polystyren, minerální vata, celulóza, dřevovláknitá desky a sláma. Konkrétní volba závisí na tom, za jakého materiálu je postaven dům a v jakém místě se bude izolace nacházet.

Jakou tloušťkou izolace

Kritickým bodem pro vytvoření správného zateplení, je otázka jakou zvolit tloušťku tepelné izolace. Je potřeba zvolit optimální hodnotu, která bude poskytovat všechny klíčové vlastnosti, ale zároveň nebude příliš velká. S ideálními rozměry si nechte poradit od odborníků.

Finanční výpomoc díky dotaci

Zateplení celého domu není levnou záležitostí i v případě, kdy zvolíte nejlevnější materiál. Pro tyto případy existují dotace, které slouží jako podpora pro všechny, co si chtějí zvelebit bydlení a snížit energetickou náročnost budovy. Aktuální dotační programy jsou na stránkách ministerstva, kde se dozvíte, co všechno je potřeba udělat pro získání dotace v odpovídající výši. Díky tomu se stane tato důležitá stavební úprava nepříliš velkou zátěží pro rozpočet.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.