4 rady pro výběr správného malířského plátna

4 rady pro výběr správného malířského plátna

Potřebujete si pořídit nové malířské plátno pro své tvoření, ale nevíte, z jakých variant máte vybírat? V takovém případě se vám jistě bude hodit následující článek, kde najdete doporučení na správnou volbu podle několika základních parametrů.

Vhodné rozměry

Malířská plátna jsou dostupná v mnoha různých rozměrech a tvarech. Seženete obdélníky, ale i čtverce. Existují také speciální plátna, která jsou již opatřena předtiskem například motivu zvířete. Pro začátečníky může být lepší nejdříve zkoušet spíše malé rozměry a až postupně se přesouvat k větším plátnům.

Gramáž plátna

Aby plátno na malování správně posloužilo a hodilo se pro kombinaci s vybranou technikou a zvolenými barvami, je potřeba zkontrolovat i gramáž materiálu. Základem jsou plátna s gramáží 300 nebo 330 g/m2. Jde o základní variantu vhodnou pro běžné techniky. Pro skutečně vysokou kvalitu malování a případné povrchové úpravy, kdy nechcete, aby bylo plátno tolik savé, bude lepší gramáž 380 g/m2.

Druh materiálu

Nejčastěji se prodávají klasická bavlněná malířská plátna. Díky své jasně bílé barvě a dobrým vlastnostem přírodního materiálu jsou oceňována pro většinu malířských technik. Pro skutečné mistry v malování, kteří chtějí dosáhnout skvělého výsledku, jsou tu i lněná plátna. Jejich struktura je mírně odlišná, protože neabsorbují tolik vlhkosti a jsou pevnější. Výrazně se to však projeví i na ceně.

Příznivá cena a snadný nákup

Dalším kritériem pro výběr malířského plátna může být i cenová dostupnost. Ta hraje roli především v okamžiku, kdy se například učíte novou techniku a nejste si jistí, jak dopadne výsledek. Zároveň se vyplatí najít takový obchod, kde nebude sehnání plátna žádný problém. Na internetovém obchodě tak jistě oceníte skladové zásoby, kdy si můžete víceméně bez omezení vybírat konkrétní kousek malířského plátna pro své tvoření.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..