5 tipů, jak na jarní úklid

5 tipů, jak na jarní úklid
5 tipů, jak na jarní úklid

Snažíte se s přicházejícím jarem a krásným počasím udělat ve své domácnosti tak trochu pořádek? Pak jistě víte, jak je to náročné a co všechno je třeba zařídit a udělat. Mnohdy však při plánování jarního úklidu takříkajíc jen kloužeme po povrchu a zcela zapomínáme na to podstatné.

A jak to změnit? Rozčlenili jsme pro vás tuto problematiku do pěti bodů a ukážeme vám, jak vše zvládnout elegantně, efektivně a bez velké námahy.

Úklid vždy začněte zvenčí

Jakmile se venku jen trochu oteplí, vrhněte se na vše, co v exteriéru trpělo působení zimy. Vaším prvním objektem zájmu tak mohou být třeba garážová vrata. Tento postup na jarní úklid má svůj smysl. Jakmile totiž přijdete domů, ihned budete mít motivaci k další práci právě proto, že uvidíte, co jste již dokázali.

Na vrata od garáže platí jednoduchý postup

A od čeho se odpíchnout? Pro začátek se zaměřte na úklid garáže. Všeho nepotřebného se bez milosti zbavte, a to ostatní odneste vyvětrat na sluníčko. Vytřete, vysajte – podle chuti třeba i vymalujte.

A jak na samotná vrata od garáže? Díky našim tipům se budou blýskat za chviličku. Znečistili jste je od šmíru nebo třeba od barev? Vše vyčistíte rychle a jednoduše jen díky citronu. Je to snadné. Nejdříve všechna znečištěná místa citronem potřete a nechte pět minut působit. Následně si vezměte k ruce čistící prostředek a pusťte se do práce. Špína vám bude doslova ubývat pod rukama.

Jak na mytí oken a rámů

I tady jde o prvky, jež jsou nejvíce vidět. Navíc se blíží Velikonoce, a to je zkrátka vždycky dobrá příležitost k realizaci tohoto nenáviděného úklidového procesu. Letos na to však jděte jinak a ušetřete si námahu jednou provždy.

5 tipů, jak na jarní úklid

Aby bylo jasno – jako první se vždy umývají rámy. Vezměte si přípravek na okna, nastříkejte ho na vlhký hadřík a vše řádně umyjte. Nakonec rámy dočistěte čistou vodu. Při čištění okenních tabulek si pak vezměte k ruce rozmývák. Zvláště po zimě jsou totiž okna velmi znečištěná a běžné postupy by nemusely stačit.

I tentokrát nastříkejte vhodný čistící prostředek (nejlépe s alkoholem) přímo na něj a okna pořádně namydlete. Poté tahy stěrkou (nebo úklidovým hadříkem) veďte vždy jen v jednom směru – tedy žádné leštění. U stěrky pak dejte pozor i na odkapávající vodu. Okna doleštěte až na závěr za pomoci novin.

5 tipů, jak na jarní úklid

Omyjte poctivě všechny dveře

Často na ně zapomínáme, a přitom právě ony jsou tím, s čím přicházíme do styku úplně nejčastěji. Většinou nám k jejich očistě stačí jen běžný saponát, se kterým vyčistíte jak interiérové, tak i vchodové dveře. Ovšem jestliže to nestačí, vsaďte opět na pomoc z přírody.

S šikovně působícím citronem totiž vybělíte i nechtěné skvrny. Nezáleží na tom, zda vás trápí tmavé jizvičky od průjezdu kol nebo ťapky od dětských prstíků. Jděte na ně mazaně – s citronem. A to doslova. Stačí na ně vetřít několik kapek citronové šťávy a nechat chvíli působit. Zpočátku stačí pět minut, ovšem později působení prodlužujte klidně až na čtvrt hodiny – to pro případ, že by první krátký kontakt nestačil. Poté opatrně smyjte vlažnou vodou a máte hotovo.

Nezapomeňte ani na prach, usazený na těch nejzáludnějších místech

O mytí podlah či utírání poliček se tady zmiňovat nebudeme, to je absolutní samozřejmost. Ovšem jak jsou na tom vaše rolety a žaluzie? Nezasloužily by si také trochu té úklidové péče? Vezměte si na ně naředěný ocet. Saponát příliš vhodný není, časem totiž spíše prach přitahuje. Žaluzie nejlépe vyčistíte štětkou na lahve, okolo níž jste omotali navlhčený hadřík z mikrovlákna (dbejte samozřejmě na správný průměr štětky), na rolety vám pak postačí měkká strana houbičky. Uvidíte, že za pár minut budou vypadat jako nové.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..