5 tipů, jak ušetřit za vytápění

5 tipů, jak ušetřit za vytápění
5 tipů, jak ušetřit za vytápění

Kdybychom žili například ve Střední Americe, vytápění bychom vůbec neřešili. I když to vypadá, že se otepluje, ve střední Evropě v zimě stále musíme topit. A za vytápění platíme docela dost. Určitě jste přemýšleli, jak za vytápění ušetřit. Připravili jsme pro vás 5 praktických tipů, ale začneme ještě jedním základním: Nepřetápějte! Spousta lidí chodí doma v zimě v kraťasech a vytápí si byt na 25°C. Možná je dobré to zvážit a rozhodnout se, že vám nebude stačit 20°C. Taková změna v myšlení vám ušetří na vytápění nejvíce. Ale pojďme k dalším 5 tipům.

5 tipů, jak ušetřit za vytápění
  1. Zateplení domu. Nejnákladnějším, ale nejúčinnějším způsobem, jak ušetřit dlouhodobě za vytápění, je investovat do zateplení domu. Hlavně zateplení střechy a zateplení fasády domu. Bohužel se jedná o statisíce korun, takže si to každý dvakrát rozmyslí.
  2. Nová okna. Méně finančně náročné, ale velmi důležité, je pořídit si nová okna. Okny totiž odchází nejvíce tepla, a když už jsou ta vaše za zenitem, možná se vyplatí koupit si nová plastová okna, která nejsou tak drahá, dobře vypadají a mají skvělé izolační vlastnosti. Určitě tak výrazně snížíte náklady na vytápění domu. Když je to potřeba, pomůže i výměna vchodových dveří.
  3. Venkovní stínící technika. Možná si to ani neuvědomujete, ale izolaci oken ohromně pomůže venkovní stínící technika. Venkovní rolety nebo žaluzie pomáhají udržet chlad za okny. Lehce pomáhá i vnitřní stínící technika, ale venkovní je proti mrazu účinnější. Navíc v létě udrží za oknem i nesnesitelné vedro.
  4. Efektivní větrání. Další tip vás nebude stát ani korunu. Efektivní větrání znamená, že několikrát za den (3 – 4 krát) otevřete některá okna na 5 minut dokořán. Nevětrejte dlouho na mikroventilaci, tak vám teplo jen uniká a nemá to požadovaný efekt, navíc mohou namrzat kovové části oken (např. kování), což je nežádoucí. Další možností, která už je však celkem finančně náročná, je pořízení rekuperace.
  5. Kontrola těsnění. Posledním tipem je pořádná kontrola toho, kudy vám teplo uniká. Zkontrolujte těsnění na oknech i vchodových dveřích. Když vám teplo uniká kolem oken, zkuste je zateplit, vyplnit mezery, utěsnit spáry silikonem nebo si poradit nějak jinak, hlavně aby teplo zbytečně neunikalo.
5 tipů, jak ušetřit za vytápění

Vidíte, že aby člověk ušetřil za vytápění, musí většinou první něco investovat do svého domu. Je to finančně náročné, ale z dlouhodobého pohledu se to určitě vyplatí.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..