Alergie číhají za každým rohem. Buďte připraveni!


Alergie číhají za každým rohem. Buďte připraveni!

Alergie v různých formách a podobách trápí značné procento lidí, ať už jde o tzv. sennou rýmu, nepříznivou reakci na vosí bodnutí či zvířecí chlupy nebo o v současnosti tolik diskutovanou nesnášenlivost některých potravin. Dovedou být nejen úporné, ale i zrádné. Nejeden postižený trpící slabší formou alergie neví, čemu své občasné potíže připsat. Jak je odhalit a co na ně zabírá?

Původci obtíží jsou alergeny

Látek, které mohou vyvolat v organismu alergickou reakci, je celá řada. Obecně se nazývají alergeny (http://www.analergin.cz/alergeny/), dělíme je dle toho, jakým způsobem pronikají do těla. Reakce na ně se u různých lidí liší – zatímco jednomu nevadí pyl, druhému zrudne nos a oči, sotva se na jaře oteplí. Pro většinu lidí je bodnutí hmyzem jen bolestivá nepříjemnost, někteří na ně ale mohou zemřít. Nejzrádnější na alergiích je, že se během lidského života často mění, ať už samovolně, nebo v důsledku nějakého podnětu (například určitých nemocí či léků). Pokud jste tedy v dětství trpěli alergií, váš stav se mohl sám upravit, a naopak se stává, že vám náhle začne být špatně například po požití laktózy nebo dostáváte rýmu v přítomnosti babiččina kocoura. První alergie se objevují mezi 6. až 12. měsícem života dítěte.

Co vše může být na vině

Inhalační alergeny jsou látky, které se do organismu dostávají vdechnutím. Patří sem jak pyly, tak roztoči, zvířecí alergeny a plísně. Pyly trav, bylin a stromů přenášené větrem vyvolávají tzv. sennou rýmu, která bývá provázena zánětem spojivek, mohou však stát také u zrodu vážnějších potíží, jako je astma a ekzém. Pacienti trpí obtížemi chronicky, nebo se jim stále vracejí. Alergie na pyl je sezónní, v ČR je ovšem pylová sezóna nepříjemně dlouhá.

Pravděpodobně nejčastější je alergie na zvířata. Projevuje se bohužel nejen v přímém kontaktu se zvířetem – není vyloučeno, že vás potíže potkají i v domácnosti, kde se nedávno vyskytovalo. Drobné alergeny například z kočičí srsti se v místnosti drží i několik měsíců. Postižení většinou mívají alergii na kočky, psy a hlodavce, alergie na koně bývá méně obvyklá, zato však vyvolává velmi intenzivní reakci. Roztoči bývají příčinou vleklých dýchacích obtíží – právě zde se často dlouze hledá důvod. Drží se v prachu a jejich oblíbeným úkrytem bývá teplá postel, nepohrdnou ani plyšovými hračkami. Také plísně – domácí i venkovní – mohou zavinit rýmu, kašel či astma.

Potravinové alergie bývají vyvolány některou složkou přijímané potravy. Jde jednak o pro jiného zcela neškodné potraviny, nejčastěji oříšky, ryby, rajčata a kořenová zelenina, jahody, mléko a sýry, pšeničná mouka a med, jednak nežádoucí konzervanty a další umělé přísady. Ve své mírné formě vyvolává tato alergie zažívací obtíže, může mít ale za následek také kopřivku a život ohrožující otoky v oblasti krku a úst. Alergie dále hrozí po požití některých medikamentů, riziková jsou především antibiotika a barbituráty. Dalším nebezpečným druhem alergie je silná reakce na hmyzí bodnutí. Nejhorší bývají žihadla od včel, sršní a vos, u někoho se však může projevit závažná reakce i po početnějších štípancích od komárů. I zde existuje riziko smrtelných otoků.

Vzepřete se alergiím

Prvním krokem v boji proti jakýmkoliv zdravotním obtížím, tedy i alergii, by měla být návštěva lékaře. Nechte si napsat žádanku na alergologii, kde vám provedou krevní testy na přítomnost IgE a následně pomocí kožního testu vyhodnotí, o jaký alergen ve vašem případě jde. Pokud se ukáže, že skutečně trpíte alergií, měli byste tomu přizpůsobit každodenní život a vyloučit či alespoň omezit kontakt s daným alergenem. V domácnosti při úklidu používejte antialergenní prostředky, vynechejte kouření a pobyt v zakouřeném prostředí. Samotná léčba spočívá nejčastěji v podávání antihistaminik. Histamin se totiž výrazně podílí na nastartování alergické reakce. U lehčích alergií stačí léky podat teprve, když se ohlásí první obtíže, v těžších případech je nutné preventivní užívání. Od potíží vám uleví i volně dostupná léčiva jako Analergin nebo jeho příbuzný Analergin Neo. Pomůže ke zmírnění příznaků rýmy i zánětu spojivek a účinně bojuje proti chronické kopřivce.

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..