Barvy ovlivňují náladu. Jak do interiéru dostanete pozitivní vibrace?

Barvy ovlivňují náladu. Jak do interiéru dostanete pozitivní vibrace?
Barvy ovlivňují náladu. Jak do interiéru dostanete pozitivní vibrace?

Lidský mozek je úžasný a zároveň stále poměrně tajemný orgán. Čím déle a důkladněji ho studujeme, tím více přibývá nových otázek, na které chceme znát odpověď. V jedné věci jsme si však naprosto jistí již nyní – na jednotlivé barvy reagujeme zcela odlišným způsobem, a proto bychom si měli dát dobrý pozor na to, do jakého barevného schématu naladíme svůj domov.

Barvou odkryjete svou osobnost

K tomu, aby se obyčejný byt proměnil na osobité bydlení, leckdy stačí jen pár esteticky zajímavých prvků ve „správných“ barvách. Dobrým příkladem jsou závěsy – zatímco k černé látce často inklinují lidé konzervativnější a zároveň kreativní, zelenou volí osoby, jejichž základním povahovým rysem je péče o druhé.

Pokud vám teorie o vztazích mezi barvami a povahou připadá tak trochu přitažená za vlasy, poohlédněte se po studii odborníků z Westminsterské univerzity – dané téma analyzovali do hloubky a došli k závěru, že sdílení podobných povahových vlastností mezi lidmi, kteří preferují stejné barvy, není náhodné.

Jak barvy zvolit, aby se vám bydlelo lépe?

Když se pozorně zadíváte na fotografie interiérů, které byly navrženy s ohledem na co nejvyšší úroveň útulnosti, neunikne vám jeden zdánlivě nepodstatný, leč ve skutečnosti zásadní detail – designéři si vybírají „osvědčená“ barevná schémata, od nichž očekávají, že do prostoru vnesou požadovanou atmosféru.

Barvy ovlivňují náladu. Jak do interiéru dostanete pozitivní vibrace?

Ale vám by se jistě hodily konkrétní tipy. Z hlediska psychologie barev platí, že energii dodávají teplé barvy jako žlutá, oranžová, červená, červenofialová, hnědá či žlutozelená. Tyto tóny povzbuzují fyzickou aktivitu, jsou dynamické a pozitivně ovlivňují výkon. Studené barvy jako modrá, světle fialová či zelená naopak uklidňují, a proto se hodí do místností, kde se po většinu času odpočívá.

Zároveň mějte na paměti, že by v interiéru měly převládat neutrální barvy, jinak hrozí ztráta rovnováhy. Příliš divoký interiér snadno „zkrotí“ například obyčejné bílé záclony.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..