Bolí vás záda? Dělejte s tím něco!


Bolí vás záda? Dělejte s tím něco!
Bolí vás záda? Dělejte s tím něco!

Bolesti zad patří k nejčastějším zdravotním obtížím. Bohužel se s nimi setkávají čím dál mladší lidé, kolikrát si na ně stěžují už dvacetiletí. Svádět všechno na dnešní dobu by ale nebylo úplně spravedlivé, mnohdy si za to můžeme sami.

S bolestí zad se někdy setkal snad už každý z nás. U někoho se jedná o dlouhodobou chronickou záležitost, u jiných o jednorázové potíže. Do jaké skupiny se řadíte vy?

Důležité je určit příčinu

Pokud je vaše bolest zad jednorázového charakteru, je dost pravděpodobné, že je výsledkem přetažení. Vzpomeňte si, co jste dnes nebo včera dělali. Možná jste se prostě špatně pohnuli, zablokovali si obratle, případně si je vyhodili. Pomoc je v takovém případě docela snadná. Někdy stačí počkat, než se svaly a vazy samy uvolní, jindy prostě navštívíte fyzioterapeuta, ten vám obratle nahodí a máte pokoj.

Horší je, když jde o dlouhodobý problém. Mnoho lidí totiž vůbec neví, že za bolestmi zad se mohou skrývat i opravdu vážné potíže – infekce, nádory apod. Ještě než se začnete stresovat, přesvědčte se, zda vaše komplikace nezpůsobuje špatný životní styl.

Přidejte pohyb

V práci hodně sedíte, přijdete domů, uvaříte večeři a lehnete si k televizi? Nebojte, nejste v tom sami, takhle žije spousta Čechů. O ergonomické židli se vám může jenom zdát a páteř je zkroucená. A právě tohle je životní styl, který přispívá k bolestem zad.

Chcete-li se potíží zbavit, musíte se více hýbat. Zkuste třeba pilates cvičení, které přímo posiluje zádové svaly, nebo si vyhledejte cviky na záda na internetu (například zde: http://www.olfen.cz/bolest-zad.php). V práci si při sezení dělejte pravidelné přestávky, protahujte se.

Pomoci by vám mohla i koupě zdravotní matrace či nafukovacího míče, na němž můžete sedět u televize nebo počítače. V neposlední řadě pomůže zhubnout, pokud trpíte nadváhou.

Jestliže se vám nepodaří bolestí zbavit, rozhodně se obraťte na lékaře. Měl by vás minimálně vyšetřit, jestli není na vině něco vážnějšího.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..