Co by neměl jíst váš pes?


Co by neměl jíst váš pes?
Co by neměl jíst váš pes?

Každý majitel psa to dobře zná, jak těžké je odolat loudění vašeho miláčka. Upřený pohled a výraz jako kdyby už hodně dlouho nejedl, dokáže dostat každého. Bohužel některé potraviny, které mi běžně konzumujeme, mohou být pro zdraví psa škodlivé a nebezpečné často až smrtelně.

Které potraviny rozhodně nejsou vhodné?

Čokoláda

Obsahuje teobromin, který spolu s kofeinem psovi škodí. Teobromin ho může dokonce ohrozit na životě. Jeho vyloučení z těla trvá dlouho a díky vyššímu obsahu tuku je ohrožena správná funkčnost slinivky. Častější podávání čokolády může u vašeho psa zapříčinit poruchu srdečního rytmu, která může vašeho psa i zabít.

Ořechy a jádra

Asi nejhorší jsou pro psa makadamové ořechy, jež jsou pro něj jedovaté. Otrava se projevuje zvracením, poruchou koordinace, vysokou teplotou a slabostí. U zdravého psa není otrava většinou smrtelná. Nemocný pes, který se léčí s játry nebo ledvinami může po pozření ořechů s čokoládou zemřít.

Podobně nevhodné jsou mandle, neboť v nich jsou kyanidy, jež brání v buňce využít kyslík. Otrava tak nastává vnitřním udušením. Doporučuje se, aby pes nekonzumoval žádné suché plody.


Hroznové víno a rozinky

Víno i rozinky jsou pro každého psa toxické. Nejspíš se jedná o alergickou reakci na některou látku, jež je v nich obsažená. Po pozření může u psa nastat selhání ledvin, což by pro něj bylo smrtelné.

Avokádo

Některé druhy avokáda (většinou guatemalské) obsahují persin, což je toxická látka, jež zvířatům škodí. Otrava se projeví během 24 až 48 hodin. Persin může poškodit srdeční svalovinu, což se projeví letargií, dušností, kašlem a fialovými sliznicemi. V neposlední řadě se pes nebude chtít pohybovat.

Brambory

Pod slupkou (v hloubce asi 2 mm) se nachází jedovaté látky. Když se povaří, nedají se považovat přímo za toxické, ale pro psa jsou rozhodně nevhodné. Jejich trávení je pro něj značně obtížné a mohou vyvolat i střevní problémy. V žádném případě to není potravina, která by byla smrtelně nebezpečná.

Cibule a česnek

Díky sirným sloučeninám jsou značně toxické. Mohou mít vliv na červené krvinky a poškozovat hemoglobin, který je potřeba pro přenos kyslíku. Příznaky otravy se projevují během 24 hodin až do několika dní. Krvinky se začínají rozpadat. Mezi zásadní příznaky patří průjem, bolest břicha, dušnost, zrychlené dýchání i tep. Zároveň s tím je pes velmi unavený a zcela apatický.

Kosti

Pokud chcete svému psovi udělat radost v podobě kosti, které s oblibou okusují, dejte mu ji syrovou. Vařené kosti jsou křehké, mohou se lámat a drolit, čímž může dojít díky nějakému úlomku k poškození žaludku či střev.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..