Česnek medvědí


Česnek medvědí
Česnek medvědí

Česnek medvědí je bylinka rostoucí na jaře. Ve volné přírodě ji můžeme najít podél potoků, na vlhkých loukách, v nížinách a také v lesích. Poznáte ho podle dlouhých, úzkých listů a typické česnekové vůni.

Česnek medvědíPoužití

Česnek medvědí dáváme všude tam, kde chceme mít česnekové aroma. Používáme především jeho listy. Výhodou medvědí česneku je ta, že voní a chutná jako česnek, ale jeho konzument po něm cítit není. Používáme jej do pomazánek, salátů, polévek, bylinkového másla a podobně. Tuto bylinku používáme čerstvou, nejlépe do již hotového jídla. Vařením totiž ztrácí svou chuť a aroma.


Účinky

Tato bylinka obsahuje velké množství vitamínů, stopových prvků, železa, zinku, vápníku a manganu. Medvědí česnek považujeme za přírodní antibiotikum, antimykotikum a má také antibakteriální účinky. Dále také

  • likviduje plísně a bakterie v organismu
  • pomáhá při nachlazení a chorobách horních a dolních cest dýchacích
  • má příznivý vliv na trávící a vylučovací soustavu
  • čistí organismus od škodlivých látek
  • zamezuje rakovinotvorné bujení

Pěstování

Tuto výbornou bylinku si můžeme pěstovat také doma a mít ji tím pádem pořád při ruce. Pěstovat ho můžete buď na zahradě v záhonu, ale dařit se mu bude i v květináči na balkoně. Má rád stín a dostatek vláhy, proto ho venku sázejte v blízkosti keřů nebo stromů. Pravidelně zalévejte. Pokud budete mít bohatou úrodu, můžete si listy zamrazit nebo naložit do oleje. Sušení moc vhodné není, bylinka jím přichází o důležité živiny a aroma.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..