Co chybí našemu tělu, když máme chutě?


Co chybí našemu tělu, když máme chutě?
Co chybí našemu tělu, když máme chutě?

Nevydržíte večer u televize, aniž byste stále něco zobali? Jste schopni vyplenit celou ledničku a přitom mít stále na něco chuť? Mohou to být signály, že Vašemu tělu chybí důležité živiny, protože Váš jídelníček není dostatečně pestrý. Zároveň to však může signalizovat celkovou vyčerpanost či napětí.

Představte si, že byste dospěli až do fáze, že byste nevydrželi jediný den třeba bez oříšků, chipsů nebo čokolády. Přijdete domů, dáte si večeři a stále máte pocit, že Vám ještě kousek místa zbývá a něco byste si mohli dát. Dostali jste v osm večer chuť na minutku či čokoládový krém? Mějte se na pozoru, nezřízené chutě mohou být pouhým voláním Vašeho těla o pomoc.

Slané chutě

Je známo, že každý z nás hodně solí. Někdo jen občas, jiný stále. Od malinka nám vštěpují, že tělo si samo umí říct, co mu chybí. Spousta lidí se však mýlí, když si myslí, že ve chvíli, kdy dostanete chuť na něco slané, máte v těle málo soli. Není to tak. Chuť na slané věci znamená, že má tělo málo tekutin a potřebuje je doplnit. V našem těle se zásoba vody udržuje pomocí soli, takže když Vás přepadne chuť na smažené lupínky, zapomeňte na ně. Místo nich se raději napijte, stačí třeba sklenice čisté vody z kohoutku nebo minerálka.


Sladké chutě

Když si vezmeme do hlavy, že chceme zhubnout, většinou razantně změníme jídelníček. Zařadíme na něj místo sladkostí víc zeleniny a bílkovin (luštěniny a maso), a naopak omezíme sacharidy (pečivo, přílohy a sladkosti). To však neznamená, že naše tělo jen tak převezeme. Sacharidy jsou pro tělo třeba, a to se bude bránit jejich nedostatku a nedá Vám pokoj, dokud mu nějaké nedodáte. Neovladatelné chutě na sladkosti jsou jen následek toho, že naše strava je nevyvážená, neplnohodnotná a chudá na důležité živiny. Většinou na něm chybí obilniny a zdravé přílohy. Je dobré, když na jídelníčku necháte celozrnné pečivo a také těstoviny. Vyvarujte se tzv. rychlých cukrů, které sice uspokojí Vaši chuť na sladké, ale za chvíli stejně zase budete mít hlad jako vlk.

Chutě na maso

Přemýšlíte, co byste si dali a neustále se Vám sbíhají sliny při myšlence na pořádný kus šťavnatého masíčka? Pak zřejmě Vaše tělo postrádá železo. Bez ohledu na to, jestli jíte hodně nebo málo, jeho nedostatek bývá většinou zapříčiněn nedostačující skladbou potravin. Málo železa může mít ten, kdo jí spíše bílé maso (kuřata, ryby a krůty), to má totiž o hodně menší obsah železa, než maso červené).

Kde najdeme železo

  • hovězí maso
  • ovesné vločky
  • rýže
  • kukuřice
  • luštěniny
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..