Co je cizrna


Co je cizrna
Co je cizrna

Cizrna – římský hrách – je spolu s hrachem a fazolemi jednou z nejoblíbenějších a nejdůležitějších luštěnin. Tvarem a velikostí je hrachu také velice podobná a má bílou barvu. Charakteristická je hlavně její oříšková chuť.  Existuje více druhů, my se ovšem setkáváme nejvíce s cizrnou beraní. Její původ sahá do až do doby před 7 000 lety a vyšlechtěna byla v oblasti dnešního Turecka a Sýrie.

Cizrnu seženeme v každém obchodě a to buď sušenou, nebo sterilovanou v nálevu. Její příprava není vůbec složitá, avšak jednodušší je koupit tu sterilovanou, Sušenou cizrnu musíme totiž před jejím samotným vařením namočit alespoň na 24 až 48 hodin.Co je cizrna


Cizrnu používáme jako přílohu k masům, do salátů a polévek. Z cizrny se také připravuje v dnešní době velice oblíbený pokrm zvaný Humus. Má vysoký obsah vlákniny a bílkovin, obsahuje také kyselinu listovou, železo a vitamíny skupiny B. Je prospěšná pro správnou funkci trávícího ústrojí a příznivě ovlivňuje nervový systém. Pozor by si však měli dávat osoby trpící na nadýmání. Tento problém však pomáhá eliminovat vaření společně s bylinkami, jako je například oregano, majoránka, bazalka, nebo libeček. V rámci zdravého stravování je cizrna rozhodně nepostradatelnou surovinou.

 

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..