Co je identity management a kdy byste o něm měli uvažovat?

Co je identity management a kdy byste o něm měli uvažovat?
Co je identity management a kdy byste o něm měli uvažovat?

Ještě než se pustíte do studia problematiky identity managementu, položte si jednoduchou otázku. Zamysleli jste se někdy nad tím, zda jsou vaše data skutečně v bezpečí? Pokud používáte antivirový systém a firewall, pravidelně aktualizujete OS i všechny používané aplikace – a zároveň dodržujte zásady bezpečného chování na internetu, děláte maximum pro to, aby se k vašim souborům nedostal nikdo zvenčí. Tím by však vaše snaha o ochranu citlivých informací neměla skončit. Hrozbu představují i zaměstnanci – a právě IdM nabízí efektivní řešení, jak takové riziko významně snížit.

Slabé místo správy identit? Selhání lidského faktoru

Firemní data mohou být v bezpečí pouze v případě, kdy k nim mají přístup jen správné osoby. Správu přístupů obvykle řeší IT administrátor, který se může dopustit chyby – uživateli přidělí přístup do systému, jež ve skutečnosti vůbec nepotřebuje (a ani by ho mít neměl), zapomene vymazat profil bývalého zaměstnance, případně „jen“ operativu nestíhá, a tak některým pracovníkům přetrvávají práva, která by již (např. při přestupu na jinou pracovní pozici) mít neměli.

Výše vedeným problémům souvisejícím s manuální správou autentizací řeší identity management. Centralizovaná správa identit umožňuje částečně nebo zcela automatizovat rutinní procesy v oblasti řízení nastavování přístupů a vnáší do ní řád.

Co je identity management a kdy byste o něm měli uvažovat?

Co je identity management systém?

Procesním nástrojem identity managementu je identity management system neboli identity manager. Softwarový nástroj integruje spravované systémy a významně posiluje celkovou úroveň bezpečnosti. Šetří spoustu času pracovníkům IT, deleguje management přístupů na nadřízené (vedoucí může měnit práva podřízených bez zásahu IT) a přináší výhody i zaměstnancům – ti mohou žádat o změnu hesla bez nutnosti kontaktování podpory, získávají přehled o právech navázaných na pracovní úvazky apod.

Co je identity management již víte, ale můžete se o něm dozvědět mnohem více. Informace najdete na blog.bcvsolutions.eu – blogu významné české vývojářské společnosti, která stojí za úspěšným identity managerem CzechIdM.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..