Co je ortorexie?

Co je ortorexie?

Co je ortorexie?

Zdravé stravování je sice důležité, ale nic se nemá přehánět. Lidé, kteří konzumují pouze biopotraviny a éčka spolu s konzervanty ze svého života zcela vyloučí, se většinou pořádně ani nenají. Pokud žijete zdravě, cvičíte, pečlivě hlídáte každé deko své váhy a jíte jen potraviny, které jsou zaručeně čisté a zdravé, může se vám stát, že se z pouhého zvyku stane posedlost. Bohužel díky těmto faktorům bude tělo trpět a strádat hlady. Tato zdravotní porucha se odborně nazývá ortorexie (v podstatě jde o patologickou závislost na zdravé výživě).

Pozor na závislost

Ortorexie je jednou z poruch příjmu potravy, která sice není tolik známá, ale je stejně nebezpečná jako bulimie nebo anorexie. O vzniku této poruchy většinou ani nevíte, protože začíná zcela nevinně a nenápadně.

  • Jedinec velmi důkladně studuje každý obal, dlouze vybírá, co si pořídí a nakonec vždy kupuje jen biopotraviny. Kontrolu musí mít úplně nad vším co jí. Bohužel zdravá výživa je dobrá jen do té doby, než jí začnete být posedlí.
  • Stává se, že ortoretik začne konzumovat pouze to, co je z domácího chovu či samostatně vypěstované, popřípadě draze koupené. Dává mu to jistotu, že všechny potraviny jsou takzvaně čisté.

Bohužel tím docílí pouze toho, že tělo začne strádat a budou mu chybět důležité vitaminy a další zdraví prospěšné látky. Může dojít i k tomu, že bude takový člověk vážně ohrožen na životě.


Vedlejší účinky ortorexie

Pacienti, kteří jsou touto poruchou postiženi, většinou nejsou schopni řešit nic jiného než je zdravé jídlo. Tvoří kolem sebe ochrannou bariéru a izolují se natolik, že s nimi jejich okolí přestává zcela komunikovat. Díky tomu se u nich začínají projevovat úzkostné poruchy a musí brát antidepresiva. Trpí poruchami spánku a nemohou pořádně spát. Po návštěvě odborníka vychází najevo, že si takový člověk vypěstoval závislost na zdravé stravě.

Problém řešte co nejdříve

To, co začalo jako pokus o zdravější život, může skončit depresemi, podvýživou a v nejhorším případě dokonce i smrtí. Rozšířenost této poruchy sice není možné v současnosti odhadnout, ale s ohledem na to, že dnes je to přímo mánie jíst zdravě, může počet nemocných s touto poruchou stoupat. Proto by měl každý, kdo u sebe něco takového začne pozorovat navštívit odborníka a včas s ním své problémy konzultovat. Nemusí se pokaždé jednat o ortorexii, ale je dobré mít jistotu.

Kdo je ortorexii ohrožen nejvíce?

Z lidí mohou nejvíce touto poruchou trpět ti jedinci, kteří jsou velmi citliví, příliš se zaměřují na detaily, přehnaně precizní a mají vyšší dosažené vzdělání. Nejčastěji se tato porucha projevuje u žen kolem čtyřicátého roku života.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.