Co je povinné ručení?

Co je povinné ručení?

Co je povinné ručení?

Je to pojištění odpovědnosti vozidla, které musí mít každý majitel sjednáno dříve, než začne své vozidlo, registrované v České republice, používat. Jestliže vyjedete na silnici a zastaví Vás policejní hlídka, a nebudete mít uzavřené povinné ručení, může Vás to stát i několik desítek tisíc korun na pokutě, nebo dokonce zákaz řízení na jeden rok.

Tato pojistka je zárukou, že když na svých cestách způsobíte dopravní nehodu a poškodíte vůz jiného řidiče, pojišťovna, u které máte povinné ručení uzavřeno, zaplatí náhradu škody poškozenému. Úhrada škody se týká zdraví (i v případě, že způsobíte úmrtí poškozeného řidiče), majetku (ať už na vozidle nebo na něčem jiném), ale může uhradit třeba i ušlý zisk, pokud jste svou nehodou zavinili, že o něj poškozený přišel.


Pojišťovna náhradu zaplatí vždy, avšak bude-li prokázáno, že jste řídili pod vlivem alkoholu, omamných látek, máte zákaz řízení nebo Vaše vozidlo není svým technickým stavem způsobilé k provozu či jste dokonce nehodu způsobili úmyslně, počítejte s tím, že přestože pojišťovna náhradu poškozenému vyplatí, bude jí po Vás následně vymáhat.

Výhodou je, že existuje tzv. pojistná ochrana, což znamená, že pojišťovna zaplatí způsobenou škodu i tehdy, zaviní-li jí někdo jiný než vy jako majitel vozidla. Takže pokud půjčíte auto svým dětem, kamarádům, kolegům či rodičům a oni způsobí nehodu, pojišťovna škodu uhradí stejným způsobem, jako kdybyste nehodu způsobili vy sami. Musíte si však dát pozor když uzavřete smlouvu o povinném ručení, aby tam nebyla podmínka, že pojišťovna zaplatí škodu na Vašem voze jen v případě, že řídil řidič uvedený v pojistné smlouvě.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.