Co je třeba vědět, když vybíráte činky

Co je třeba vědět, když vybíráte činky
Co je třeba vědět, když vybíráte činky

Činky jsou velmi oblíbeným a účinným nástrojem při cvičení. Není divu – cvičení je s nimi efektivní a zároveň jsou cenově dostupné pro každého. Existuje několik druhů činek, které se liší vzhledem, způsobem provedení i použití. Pojďme si tedy říct, jaké to jsou, a které pro vás budou nejlepší.

Základním dělením je na činky jednoruční a obouruční a na nakládací a ty se stálou hmotností.

Obouruční činky

Obouruční činka slouží pro cvičení oběma rukama, je složená z jedné delší tyče a závaží. Obouruční činky, nebo také vzpěračské tyče, se používají pro zdvihání těžkých vah a nárůst svalové hmoty. Tento typ činek je pro vás vhodný, pokud delší dobu aktivně sportujete.

Jsou dostupné ve dvou provedeních – činky olympijské a činky standardní. Olympijské činky mají v nakládací části průměr 50 mm, činky standardní 25 mm.

Na trhu najdete osu rovnou nebo lomenou. Rovná osa je univerzální a nejčastěji používaná. Jestliže jste začátečník, sáhněte po téhle. Je určená především ke vzpírání a pro posilování horní části těla. Lomená osa slouží k tvarování bicepsů.

Činky jednoruční

Jednoruční činky jsou určeny pro cvičení jednou rukou, tudíž ke cvičení oběma rukama současně potřebujete dva kusy. Jsou ideálním doplňkem pro domácí cvičení a fitness trénink. Uplatnění ale najdou i v domácí posilovně pro posilování rukou, ramen, zad a prsou. Posílíte tak celou horní polovinu těla.

Hlavními výhodami jsou nízká cena, snadná dostupnost, velký rozsah použití a dobrá skladovatelnost. Mohou je používat ženy a muži každého věku, profesionální sportovci i amatéři, kteří s cvičením teprve začínají. Při výběru potřebujete znát způsob využití a váhu vhodnou pro vás.

Činky se stálou hmotností

Činky se stálou hmotností jsou vhodné zejména pro aerobní a dynamické cvičení a formování postavy. Výhodou oproti činkám nakládacím je nižší cena a velmi pevná konstrukce, kterou s tímto způsobem cvičení oceníte. Není však možné měnit hmotnost činky, potřebujete-li navýšit váhu, musíte koupit nové činky.

Činky nakládací

Činky nakládací, u kterých můžete zvyšovat či snižovat hmotnost, používají zejména muži, a to s cílem nárůstu svalů. Hmotnost lze navýšit až na několik desítek kilogramů.

Pro dokoupení zátěže (kotoučů) musíte znát průměr osy, nejčastější rozměr je 30 mm. Můžete dokonce koupit i činkové sety obsahující tyč a závaží o různých hmotnostech.

Výhodou ve srovnání s činkami se stálou hmotností je možnost měnit závaží. Nemusíte tedy kupovat celé činky, pokud je nutné navýšit zátěž, dokoupíte pouze kotouče. Dalším plusem je lepší skladovatelnost, jelikož můžete činku rozebrat na tyč a kotouče. Nevýhodou je vyšší cena.

 

Kettlebell

Kettlebell je jednoruční činka, má tvar koule, v horní části je opatřena madlem. Tato cvičební pomůcka je vhodná pro silový, dynamický i kondiční trénink, je tedy dobrá téměř ke všem druhům tréninku. Vyrábí se v různých hmotnostech.

Vhodný je pro ženy i muže, zlepšuje stabilitu těla a koordinaci pohybu. Dobře se skladuje, protože zabírá málo místa.

Při cvičení s kettlebellem se zapojuje více svalů a zpevňuje se i střed těla. Pokud o jeho koupi uvažujete, dbejte na výběr materiálu, správné hmotnosti a stabilní úchop. Některá madla mohou být kluzká.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..