Co jsou vitaminy?


Co jsou vitaminy?
Co jsou vitaminy?

Podílejí se skoro na všech biochemických reakcích, dále na metabolismu tuků, cukrů a bílkovin. Pomáhají v posílení imunitního systému, v boji proti chorobám i různým alergiím, zbavují nás únavy a především jsou nepostradatelné pro náš duševní klid. Pokud je v těle nedostatek vitaminů, jedná se o avitaminózu, pokud je naopak přebytek, pak je to hypervitaminóza.

Často dochází k hypovitaminóze, což je částečný nedostatek vitaminů, jehož důvodem bývá malý obsah vitamínů v přijímané potravě, ale také se může jednat o průvodní jev některých nemocí, kdy není náš organismus schopen správného zpracování přijatých vitaminů (porucha funkce).


Dělení vitaminů podle rozpustnosti:

Lipofilní – jsou rozpustné v tucích, patří sem vitaminy A, D, E a K. Ukládají se do jater (což může vést až k toxicitě jater) a také do tělesného tuku, z čehož si pak naše tělo dělá zásoby.

Hydrofilní – ty jsou rozpustné ve vodě, řadí se sem vitaminy skupiny B a vitamin C, jejichž nadbytek tělo samo vyloučí v moči.

Při konzumaci vitaminů je důležité mít na paměti, že během tepelné úpravy může dojít k jejich znehodnocení, neboť vysoké teploty je likvidují.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..