Co způsobuje bolest zad?


Co způsobuje bolest zad?
Co způsobuje bolest zad?

Současná doba a způsob života, dává vaší páteři hodně zabrat. Bolest zad patří k nejrozšířenějším civilizačním chorobám. Podle statistik trápí zhruba třetinu lidí, kteří mají nad 40 let.

Onemocnění páteře může způsobovat bolest zad až v 25%, ve zbytku za to můžete poděkovat špatným životním návykům v práci, ale i v každodenním životě.


Co může za bolest zad?

  • Špatné držení těla (většinou se formuje již od dětství, v dospělosti je náprava v podstatě nemožná, i když do značné míry mohou pomoci cviky, které vám poradí fyzioterapeut.
  • Druh povolání, zejména sedavé zaměstnání vaši páteř velmi namáhá. Člověk se hrbí na zcela nevyhovující židli a jen tak ťuká do klávesnice. V práci je nutné se protahovat a dělat krátké přestávky, abyste se prošli aspoň kolem stolu. Pořiďte si kvalitní židli a podložku pod monitor.
  • Prochladnutí – možná se vám to nezdá, ale i to může způsobit bolest zad. Pokud se pohybujete ve vlhkém a chladném prostředí, vyvarujte se náročnější fyzické námahy a snažte se ochránit záda pomocí funkčního prádla. 
  • Nevhodný polštář či matrace – na páteř mohou mít velký vliv. V poloze, ve které většinou spíte, se zatěžují různé části zad, nevhodný podklad může způsobit, že jste ráno rozlámaní a všechno vás bolí. Proto si matraci předtím, než jí koupíte, vyzkoušejte osobně. 
  • Dlouhodobý stresten umí dát našemu tělu pořádně zabrat a bolesti zad nejsou výjimkou. Během stresu máme zvyk, že se choulíme a tím stahujeme svaly. Záda jsou tak v trvalé tenzi a po čase se takové napětí změní v bolest. Pokuste se odpočívat a dopřát svému tělu pravidelnou relaxaci. 
  • Obezita – nadměrné tukové zásoby významně zatěžují páteř a klouby, spolu s nedostatkem pohybu a ochabování svalů dává páteři pořádně zabrat. Snažte se zaměřit na správnou životosprávu a zbavit se nadbytečných kil.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..