Cviky, které vám pomohou s nápravou ploché nohy


Cviky, které vám pomohou s nápravou ploché nohy
Cviky, které vám pomohou s nápravou ploché nohy

Ploché nohy se mohou projevit například bolestmi kolen či kyčlí, ale také bolestmi hlavy nebo krční páteře. Ačkoliv se to může zdát, jako by zde nebyli žádné souvislosti, špatná stavba chodidla může ovlivnit opravdu mnoho věcí. Chůze je navíc nejběžnějším pohybem, zdraví nohou je tak velmi důležité.

Jak poznat plochou nohu?

Nesprávnou stavbou nohy trpí až 80 % lidí. Nejedná se vždy o plochou nohu, ale také o sníženou klenbu či podlomený kotník. Konkrétní problém vám diagnostikuje ortoped pomocí plantoskopu či plantografu. Podezření na chybnou stavbu nohy však může ukázat také několik příznaků jako je unavenost po delší chůzi, otoky, pocit těžkých lýtek, pálení, trnutí nohou, bolest zad, nožní klenby, otlaky na plosce či kuří oka. Při jakýchkoliv z těchto příznaků byste měli navštívit ortopeda, aby vás zkontroloval.


Prevence

Ploché noze můžete také předejít pomocí správné péče. Pomoci může koupel s léčivou solí, masáže chodidel a natírání chladivým gelem. Odstraňte také tvrdou kůži, tím zamezíte vzniku otlaků, které nohu v botě deformují. Měli byste volit také vhodnou obuv. Mezi největší hrozbu patří podpatky s úzkou špičkou. Obuv by měla být ohebná a pevná. Měla by také tlumit nárazy, k tomu mohou pomoci ortopedické vložky.

Nápravné cviky

  1. Posaďte se, před nohy si rozložte utěrku či ručník. Snažte se ji uchopit prsty na nohou a zvednout ji. Složitější variantou je ještě pokud o srolování látky do válečku.
  2. Vyzkoušejte kreslení nohou. Papír položte na zem, posaďte se k němu, mezi prsty vložte tužku a zkuste něco nakreslit.
  3. Posouvejte chodily míček dopředu a dozadu. Vyzkoušejte hladký i masážní.
  4. Sepněte nohy ploskami k sobě, přitahujte kotníky k tělu, aniž byste chodidla oddělily od sebe.
  5. Ve stoje udělejte výpon na špičky současně oběma nohama.
  6. V sedě můžete kroužit nohama v kotníku, nejprve současně a pak střídavě.

Plochá noha je nepříjemnou komplikací, která může vyvolat mnoho různých bolestí a nepříjemností. Z toho důvodu byste se měli zaměřit hlavně na prevenci, což je vhodná obuv a dostatečný pohyb.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..