Co dělat, když vás chytne ischias?


Co dělat, když vás chytne ischias?
Co dělat, když vás chytne ischias?

Ischias se projevuje bodavou bolestí v zádech a brněním v nohou, které často přechází i do prstů. Lidově se mu říká houser.

Sedací nerv

Výchozím bodem sedacího nervu je mícha v oblasti kříže, odkud vychází a pokračuje až do nohou. Jestliže dojde k jeho uskřípnutí nebo jej postihne zánět, objeví se brnění nebo velmi nepříjemná až nesnesitelná bolest.

Co může ischias vyvolat?

  • Prudký či nezvyklý pohyb
  • Velká fyzická zátěž
  • Prochladnutí

Jak na první pomoc?

Jestliže se u vás objeví akutní záchvat, naordinujte si klid a dostatek tepla. Dobré je lehnout si na břicho, dát pod sebe polštář tak, že bude bederní páteř trochu vyklenutá. Musíte se při tom cítit pohodlně.


Jak si můžete pomoci?

Přiložte teplý obklad na záda tam, kde cítíte největší bolest, ideální je třeba polštářek s pohankou, který stačí nahřát. Zároveň s tím je dobré zapít lék, který má protizánětlivé účinky s obsahem ibuprofenu. Když si udržíte klidový režim, měly by vaše obtíže ustoupit.

Mějte na paměti, že do té doby, než bolest zcela odezní, byste měli spát na tvrdší podložce, stále udržovat záda v teple, také je fajn, když nebudete dlouhodobě sedět. Minimálně 2 týdny od doby, kdy vás přepadne bolest, nezkoušejte žádné náročnější pohyby. Snažte se to dodržet a s lehkým cvičením začít až poté, co tato lhůta uběhne.

Kdy vyhledat lékaře?

Jestliže vás bolesti a brnění trápí déle na 4 dny, určitě zajděte k lékaři, aby vyloučil zánět či nepříjemnou záležitost, jakou je výhřez ploténky. Tady už pak pomůže jen odborník.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..