Do Chorvatska autem. Co vzít v úvahu?


Do Chorvatska autem. Co vzít v úvahu?

Chorvatsko je oblíbenou destinací všech Čechů, kteří chtějí jet na dovolenou vlastním vozem nezávisle na ostatních. Skutečně to není daleko, vzdálenost se pohybuje kolem 1000 km, což se dá ujet za noc. Na druhou stranu se ale nejedná ani o výlet za humna, na nějž byste se nemuseli vůbec připravovat.

Jízda vlastním vozem má samozřejmě spoustu výhod. Nejste na nikoho vázaní, můžete si jet svým tempem, zastavit, kde chcete, vzít si s sebou libovolný počet zavazadel. Na druhou stranu vám přibyde hromada starostí. Chcete-li se svým automobilem absolvovat takovou cestu, musí být v 100% stavu.

Technická kontrola je nezbytností

Naprosto nezbytné je zkontrolovat základní technické vybavení. Nemusíte nutně jet do servisu, udělejte si však čas aspoň sami a opravdu pečlivě zkontrolujte stav pneumatik, oleje, brzdové kapaliny apod. Jestliže víte, že něco není úplně v pořádku, máte problémy s výfukem či brzdami, radši ten servis navštivte. Pořád je lepší obětovat nějakou tu korunu než zůstat trčet v cizí zemi.

Poučte se o cizích pravidlech

Jiný kraj, jiný mrav. Co platí na českých silnicích, nemusí platit jinde. Takovým klasickým chytákem je povinná výbava auta. Snad všichni už vědí, že do Chorvatska musíte mít v autě reflexní vestu pro každého pasažéra. Znáte ale DPF problém? Jistě pojedete přes Rakousko, kde policie dost jde po autech, která mají odstraněný filtr pevných částic. Zkontrolujte tedy, zda je v pořádku, případně zvažte čištění DPF.


Nastudovat byste měli také předpisy. V Chorvatsku jsou pravidla podobná jako v ČR, v obci platí 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnicích 130 km/h. Nezpůsobíte-li na silnici žádný přestupek, budou vám tolerovat 0,5 promile alkoholu v krvi.

Zajistěte si řešení pro případy nouze

I když auto pečlivě zkontrolujete, nikdy nemůžete úplně vyloučit poruchu nebo potíže. Proto se pro takový případ nouze pojistěte. Můžete se pojistit doslova, pojišťovna pak zařídí pomoc. Nebo se aspoň domluvte s nějakým kamarádem či rodinným příslušníkem, který by byl ochotný vás přijet zachránit. Ne do Chorvatska, ale třeba aspoň tehdy, kdyby došlo k potížím na území Rakouska, je to reálné.

Nechte auto doma

A pak je tady ještě jedna varianta – autopůjčovna Pardubice. Nechte své auto doma a půjčte si na dobu své dovolené levnější, spolehlivější a možná také větší model. Své služby vám nabídne i půjčovna dodávek Ostrava, to pro případy, kdy by se vám do malého kufru nemohly vejít všechny věci. Vyplatí se rovněž pronajmout si větší auto a jet s partou přátel jedním vozem. O náklady na benzín se podělíte, navíc si užijete více legrace.

Cesta autem do Chorvatska může být horor, ale také bezproblémová pohádka. Záleží jen na důkladnosti vaší přípravy.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..