Dohoda o provedení práce a odškodnění pracovního úrazu

Dohoda o provedení práce a odškodnění pracovního úrazu
Dohoda o provedení práce a odškodnění pracovního úrazu

I zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce mohou utrpět pracovní úraz. Jak lze následně postupovat v případě jejich odškodnění? Na to se zaměříme v tomto článku. 

Zaměstnanec může žádat odškodnění pracovního úrazu

Pokud zaměstnanec u zaměstnavatele pracuje na dohodu o provedení práce a utrpí pracovní úraz, je oprávněn žádat odškodnění za pracovní úraz. V praxi se přitom lze někdy setkat s tím, že je zaměstnanci tvrzeno, že v takovém případě na odškodnění nárok nemá. 

Záznam a dokumentace o pracovních úrazech

Zaměstnavatel je vždy povinen vyhotovovat záznamy a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, jejichž následkem došlo ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než 3 dny nebo jeho smrti. 


Poškozený zaměstnanec by proto měl zaměstnavatele vždy požádat o záznam o pracovním úrazu, díky čemuž získá důkaz o okolnostech daného případu. Zákoník práce přitom stanovuje právo zaměstnance na vydání záznamu o pracovním úrazu.

Jaké odškodnění je možné žádat?

Podle konkrétního případu může poškozený žádat nejrůznější odškodnění. Jedná se především o odškodnění náhrady ztráty na výdělku, odškodnění účelně vynaložených nákladů spojených s léčením, náhrady věcné škody, bolestného nebo třeba ztížení společenského uplatnění. Vždy však myslete na to, že každý případ je posuzován individuálně.

Více informací z oblasti odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..