Hypotéka jako životní cesta, která vás však nebude zatěžovat

Hypotéka jako životní cesta, která vás však nebude zatěžovat


Pořídit si vlastní bydlení bez hypotéky je toužebným přáním skoro každého. Bohužel se však toto přání často řadí do kategorie těch pro vás nesplnitelných a nezbývá než se přizpůsobit současné realitě. Jak to ale zařídit, aby se pro vás hypotéka stala lehce snesitelnou zátěží a ne omezujícím letitým břemenem?

V životě takřka každého člověka nastane bod, kdy se dostane do stadia výběru hypotečního úvěru. Dovolit si vlastní bydlení jiným způsobem totiž pro většinu občanů není vůbec možné. Jedná se o nevyhnutelný aspekt dnešní doby, který lze změnit jen stěží, takže nemá význam se touto nemilou skutečností jakkoliv trápit.

Dalším podstatným faktorem je, že ceny nemovitostí stále rostou. V tomto růstu samozřejmě existují výkyvy, nicméně globálně se ceny stále šplhají vzhůru a částky, za něž se dal byt či rodinný dům pořídit například před patnácti lety, jsou dnes již úsměvné a stěží uvěřitelné.

Bod zlomu zvaný hypotéka

Dospějete-li k rozhodnutí vzít si hypotéku, je nejideálnější cestou konzultovat vše důkladně s některým z finančních poradců, kterých můžete samozřejmě oslovit hned několik najednou. Jakkoliv máte pocit, že po intenzivním studiu inzerátů máte přehled o cenách na trhu nemovitostí a možnostech financování koupě úvěrem, vězte, že finanční poradce vždy disponuje informacemi, které budou pro vás zcela nečekané a nové.

Rozhodnout se můžete nakonec podle vlastní vůle a intuice, ale rozhodně nevynechávejte krok začlenění odborníka do vašeho rozhodovacího procesu. Hypotéka pak bude pro vás finálně výrazně výhodnější.

Co je třeba si uvědomit

Rok 2018 je odborníky v této oblasti předestírán jako další rok, kdy dojde ke zdražení hypoték. To je bohužel jedna z daní, kterou je nutné při pořízení vlastního bydlení zaplatit. Čekat na lepší časy lze, ale globální snížení lze očekávat pouze stěží. Chcete-li tedy bydlet, nedejte se raději příliš odradit nepříznivými trendy a vyhledejte si schopného finančního poradce, stejně jako právního experta.

Finanční instituce disponují vlastními právníky, kteří se o veškeré právní úkony spojené s uzavřením kontraktu postarají. Je však vhodné mít i vlastního a zcela nezávislého právního experta, který vás upozorní na veškerá slabá místa. Finance investované tímto způsobem budou jedny z vašich nejlépe vynaložených prostředků v celém životě. Lze totiž výrazně zlepšit podmínky, máte-li dostatečné znalosti i pádné argumenty. Situace přeje vždy těm připraveným.

Můžete samozřejmě využívat i nejrůznější hypoteční kalkulátory, které se nachází na oficiálních webových stránkách bankovních institucí i na portálech zaměřených na finanční problematiku. Tyto kalkulačky dokážou přinést poměrně ucelený přehled o fungování finančního trhu, ovšem za podmínky, že jich využijete hned několik najednou. Nevyplatí se však spolehnout se pouze na ně a nevyužít služeb specialistů v této oblasti. Jako pomocníci však poslouží velmi dobře.

Návrh a podpis hypotečního úvěru

Vyberete-li si na základě doporučení finančních expertů pro vás tu nejvýhodnější hypotéku a obdržíte návrh hypoteční smlouvy, zaměřte se na její kontrolu a trvejte na zodpovězení všech dotazů. Spěchat se v tomto bodě více než nevyplatí a žádný nejasný bod není radno přecházet. V momentě, kdy bude smlouva uzavřena, je zapotřebí uskutečnit vinkulaci pojistného plnění a vyřídit na příslušném katastru nemovitostí zástavu, která bude k nemovitosti připsána.

Po tomto kroku vám bude od banky připsána na váš účet potřebná suma – ať již jednorázově, či ve splátkách na základě vaší domluvy. Zbývá pak již jen krok nastavení pravidelných měsíčních splátek, které jste se zavázali každý měsíc po vyměřenou dobu splácet.

Konsolidace vše zjednoduší

Mnoho lidí však v době žádosti o hypotéku již určité finanční závazky má a to jim celou situaci komplikuje. Nemusí to ale být fatálním bodem úrazu… Výrazně pak napomůže krok zvaný konsolidace. Jedná se o sloučení všech závazků do jednoho finančního produktu, což přináší mnoho praktických výhod. Není třeba duplicitně platit poplatky, dojde k vyšší přehlednosti všech finančních toků a také lze dosáhnout výhodnější úrokové míry.

Konsolidovat lze takřka vše – například půjčky či spotřebitelské úvěry, povolená přečerpání, resp. kontokorenty, kreditní karty, leasing, splátkové prodeje a účelové i neúčelové půjčky. Pomůže-li vám s konsolidací zkušený expert na tuto problematiku, může se vaše finanční situace nečekaně zlepšit. Vyplatí se vždy hledat nové možnosti, ať se vyhnete nadbytečným platbám. Život je na to příliš krátký.

Rozhodnutí je ve finále vždy jen na vás, vězte však, že na ně nejste úplně sami. Existuje totiž mnoho pomocných nástrojů i služeb odborníků, kteří vás mohou nasměrovat k nejlepšímu řešení. Na to byste často ani sami nepřišli. Důležité je také si uvědomit, že život se nedá odkládat na později a vlastní bydlení rozhodně kvalitu vašeho života výrazně posune k lepšímu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.