Inkontinence aneb Co dělat, když vás trápí samovolný únik moči nebo stolice?


Inkontinence aneb Co dělat, když vás trápí samovolný únik moči nebo stolice?
Inkontinence aneb Co dělat, když vás trápí samovolný únik moči nebo stolice?

Inkontinence je vážný zdravotně sociální problém. Věděli jste, že se během života setká s inkontinencí až 50 % žen? A že postihuje i muže?

Trpíte inkontinencí? Nejste v tom sami!

Dočasná inkontinence, kterou je obvykle únik moči, někdy i únik stolice, není nijak neobvyklou a postihne v životě až 50 % žen a 20 % mužů. Může jít o dočasné zdravotní problémy, například po porodu, ale třeba jen o únik moči při zvedání těžkých břemen. Až 20 % žen však s inkontinencí bojuje dlouhodobě.

Příčinou inkontinence bývají především povolené svaly pánevního dna. Ty nám ochabují věkem a rovněž hormonálními změnami zejména po menopauze. Problémy se objevují i po těhotenství a porodu. Svaly pánevního dna je nutné udržovat v kondici, stejně jako jakékoliv jiné svaly. Doporučují se Kegelovy cviky i cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Dnes jsou k dispozici i speciální pomůcky pro posilování pánevního dna, které nejsou příliš vzdáleny erotickým pomůckám. Jde třeba o Kegelovy kuličky, což jsou v podstatě známé venušiny kuličky.

Kvalitní hygienické pomůcky vám pomohou překonat problémy s inkontinencí

Pouze 10 % lidí trpících inkontinencí navštíví svého lékaře. Trápí nás stud i strach ze zákroku. Řadu stádií a typů inkontinence lze však řešit medikamentózně nebo cvičením (posilováním pánevního dna). Operace je až posledním stádiem a je velkou úlevou každému, kdo se s problémem úniku moči či stolice setkal. Problémy s inkontinencí pomáhají řešit rovněž moderní hygienické pomůcky: inkontinenční vložky, ale především inkontinenční kalhotky.


Hyperaktivní močový měchýř

S inkontinencí si velice často pleteme problém nazývaný hyperaktivní močový měchýř. Projevuje se častým nucením k močení, a to nad rámec běžného počtu návštěv toalety, což je mezi 4 až 8 denně. Problém se může projevit jako časté nucení, ale i permanentní. Příčin je celá řada: překážka v močové trubici, venkovní dráždění močového měchýře, infekce močových cest, nevhodná strava, nadměrné pití tekutin, případně cukrovka. Rozhodně jde o stav, se kterým je nutné navštívit lékaře. Protože příčinou může být vážné, třeba i nádorové onemocnění. Hyperaktivní močový měchýř se objevuje jak u žen, tak u mužů.

A ještě jednou se v této souvislosti vrátíme k inkontinenci. Hyperaktivní močový měchýř totiž nemusí, ale může souviset s inkontinencí. Tento typ se nazývá urgentní inkontinence. Obvykle dochází k ochablosti močového měchýře a k tomu, že receptory ve svalech posílají do mozku nesprávné signály o tom, že je močový měchýř již naplněn. Problém řešte s lékařem. Pomůže rovněž ubrat denní příjem tekutin, vyhnout se nápojům, které odvodňují (černý čaj, káva, energetické nápoje) i těm, které dráždí močový měchýř (například sycené nápoje). Hygienickou pomůckou proti samovolnému úniku moči při urgentní inkontinenci a hyperaktivním močovém měchýři jsou opět inkontinenční vložky, spodní prádlo s ochrannými vložkami nebo inkontinenční kalhotky. Koupíte je pod značkou TENA.

 
11Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..