Internet pohltil nový miningmalware – jste dostatečně chráněni?


Internet pohltil nový miningmalware – jste dostatečně chráněni?

Před pár dny společnost McAfeeLabs informovala o novém nebezpečí na internetu. Jedná se o zcela unikátní malware, který využívá výkon počítačů nic netušících uživatelů k těžbě kryptoměn. Malware nese název WebCobra a zrodil se v Rusku. Společnost varuje, že tento typ viru je zcela jedinečný a lze ho velmi těžko odhalit. Jak je na tom váš počítač?

Skrývá se dokonale

Jako u každého druhu viru, i tento malware si pravděpodobně do počítače stáhnete zabalený do nějakého jiného programu. Toto riziko je mnohonásobně vyšší, jestliže stahujete jakékoliv cracknuté soubory. Od svých předchůdců se však WebCobra liší. Zatímco jiné minery se daly bezpečně odhalit do pár minut, protože vám z počítače udělaly hořící pec, WebCobra je zcela nenápadná. Nevyužívá totiž celý výkon počítače, ale systematicky si ukrajuje pouze jeho část. Nic netušící uživatel si tak možná všimne pouze toho, že počítač neběží tak rychle, ale žádné drastické změny nezpozoruje. Na jakou kryptoměnu se specializuje? Neautorizovaně těžit se dá cokoliv – nejčastěji Bitcoin či Litecoin. Nejlépe utajit se však dá Monero, které je anonymní.


Kontrola počítače

Zájem o kryptoměny se nadále zvyšuje a úměrně s ním i počet lidí, kteří na těžbu chtějí jít oklikou. Jak ale poznat, že někdo zneužívá výkon vašeho počítače? Nejprve celý systém nechte projet antivirem – dokonce i Avast či AVG, které jsou zadarmo, dokáží rozeznat minera. Využít můžete i programy, které se specializují přímo na nálezy malwaru. Zpozorněte zvláště v případě, že počítač nadměrně topí či větrá. Také rozhodně nestahujte žádné cracknuté programy či jiné soubory, které by mohly obsahovat virus či malware. V poslední řadě nechoďte na nezabezpečené stránky či stránky, které hlásí chybu v protokolech či certifikátech. Jen tak se můžete dokonale uchránit před infekcí. Je alarmující, že za poslední rok se počet těchto útoků vyšplhal o 500 % výše, než tomu bylo v roce 2017.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..