Jak bojovat s prokrastinací?


Jak bojovat s prokrastinací?
Jak bojovat s prokrastinací?

Odkládání povinností je jistě známé každému z nás. Někoho tento problém trápí více než jiné, dokáže to být opravdu nepříjemné v každodenním životě. Jak se tedy naučit včas a bez problému plnit své povinnosti a již je nadále neodkládat?

Příliš mnoho úkolů

Někdy se povinností může nahromadit až moc, a proto se nám do nich nechce. Problémem mohou být také komplexní úlohy, které si žádají mnoho pozornosti. Zpravidla pak vzniká problém, že nevíte, kde začít, a tak se úkolům raději vyhnete a prokrastinujete, až bude lepší příležitost a více času. Taková situace ale zpravidla nenastane. Řešením je rozložit si velké úkoly na menší, aby bylo jednodušší je dokončit. Vhodné je také si jednotlivé povinnosti rozepsat a plnit seznam postupně.


Nedostatečná motivace

U některých lidí je mnohem lepší pracovní morálka, pokud pracují pod stresem. Jestliže tedy máte ještě dostatek času, než přijde deadline, pravděpodobně se vám do vašich povinností nechce, a tak je odkládáte, dokud nebude jejich splnění nezbytné. Jestliže vás nic jiného nedokáže motivovat, nastavte si svůj vlastní termín odevzdání, do kterého chcete úkol splnit. Napište si ho například do kalendáře, nebo ho sdělte svému kolegovi či kamarádovi. Pokud totiž nebude termín pouze pomyslně ve vaší hlavě, spíše vás donutí úkol opravdu ve stanoveném čase splnit.

Otravný úkol

Často se nám nechce do něčeho, co je nepříjemné a nebaví nás to. To se však bohužel u povinností stává velmi často a nelze si vybírat, co plnit chcete a co nikoliv. Jestliže tedy máte zadání, které raději neustále odkládáte, než abyste se do něj vrhli a rychle ho splnili, slibte si odměnu za to, když úkol rychle splníte. Ať už to bude odměna v podobě dobrého jídla, sladkosti, zajímavého filmu či zasloužené relaxace, je důležité, že vás bude motivovat.

Prokrastinace je velmi rozšířeným problémem ve společnosti, každý z nás je individuální, a proto nelze napsat jednoznačný návod. Můžete však vyzkoušet některý z tipů a třeba vám usnadní plnění každodenních povinností.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..