Jak chovat slepice


Jak chovat slepice
Jak chovat slepice

Slepice je zvíře, které nevyžaduje nic speciálního. Kousek zahrádky nebo dlažbu – slepice si vystačí s málem. Navíc jí budou chutnat zbytky z kuchyně, které tak příjemně zužitkujete. A odměna za to všechno? Velká domácí vejce s opravdu oranžovým žloutkem, žádná šizená minivajíčka z velkochovu.

Jak slepice chovat?

Slepicím postačí dřevěný kurník a výběh. Jediné, co musí kurník splňovat, je zateplení. V zimních měsících se nám bude hodit, když budou slepice spokojené a nebude jim zima, tak budou snášet po celý rok. Do kurníku umístíte hnízda vystlaná slámou či pilinami – k těm musí mít slepice přístup celý den.

Nezapomeňte na pořádnou ohradu!

Většinou sice snášejí dopoledne, ale určitě nechcete nalézat vajíčka ve výběhu. Je také dobré kurník opatřit hřady. Slepice sice zvládnou spát i na okrajích hnízd, je to pro ně ale nepřirozené. Kurník musí být každý večer pevně uzavřen. Dříve nebo později, na vesnici či ve městě se totiž vyskytne kuna či lasička, která by vám celý chov během jedné noci zlikvidovala. Dnes již existují i dvířka na automatické otvírání.


Vhodné krmeni?

Při krmení pamatujte na to, že je to pták, ne užitkové zvíře. Při servírování zbytků z domácnosti tedy rozhodně nevolte polévky a tekuté směsi. Slepice musí mít po celý den přístup k čisté vodě, na to pozor zejména v létě a v zimě. Postačí starý hrnec, který několikrát denně napustíte čistou vodou. Co se týče stravy, jsou slepice všežravci.

Stálý přístup by měly mít ke krmítku se směsí pšenice a vitamínů, existují i krmné směsi. Dále jim můžete dopřát trávu či nastrouhanou řepu a mrkev. Čím více budete slepicím dopřávat, tím hezčí vajíčka dostanete. Nezapomeňte, proto aby slepice snášela vajíčka s pevnou skořápkou potřebuje přísun vápníku. Ten získá přirozeně z vysušených a následně rozbitých skořápek. Pokud byste slepicím dávali nedosušené skořápky, začaly by klovat a konzumovat vlastní vajíčka.

Příjemný chov a jen krásná a velká vejce přejeme!

TIP: Energyshobby nabízí širokou nabídku kvalitního krmiva pro nosnice.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..