Jak funguje podlahový konvektor a jaké jsou jeho výhody?

Jak funguje podlahový konvektor a jaké jsou jeho výhody?
Jak funguje podlahový konvektor a jaké jsou jeho výhody?

Rozhodujete se, zda pořídíte jako typ vytápění podlahový konvektor nebo vsadíte na elektrické podlahové vytápění? Pojďme se podívat, kde se to vyplatí, kde ne a na jakém principu vlastně podlahové konvektory pracují.

Jak to funguje?

Jste rozhodnuti, že se v dané místnosti nebude vyskytovat žádné otopné těleso? Pak máte dvě možnosti – zvolit buď elektrické podlahové topení – rozvod je jednoduchý, ale musíte počítat s rozdílným efektem podle podlahového materiálu, musí být optimálně aplikována podlahová izolace atd.) nebo právě podlahové konvektory.

Podlahový konvektor a podlahové topení mají pouze jeden základní společný znak – základní instalaci a umístění – ano, v podlaze. Zatím, co elektrické podlahové topení rozehřeje krytinu na určitý počet stupňů, podlahový konvektor aktivně předává teplý vzduch přímo do prostoru. V podlaze je instalováno něco jako „průduch“, který tvoří teplovzdušnou clonu. Přes tuto clonu se nedostane žádný chlad. Pokud je podlahový konvektor vybaven také funkcí chlazení, lze jím nahradit klimatizaci.

Jak funguje podlahový konvektor a jaké jsou jeho výhody?

Z čeho se skládá?

Podlahový konvektor má několik hlavních částí:

  • Žlábek v podlaze
  • Tepelný výměník
  • Ventilátor (není zcela vždy)

Někdo nabízí žlaby na míru, tudíž se kromě klasických obdélníkových tvarů setkáte i s obloukovými žlaby. V podlaze je zabudovaný takzvaný topný registr. Podlahový konvektor funguje na bázi převádění studeného vzduchu na teplý. Do tepelného výměníku se dostává chladný vzduch z dané místnosti, ten se ve výměníku ohřeje a vystoupá opět vzhůru. Výše uvádíme, že součástí tepelného konvektoru je ventilátor. Ten ale není podmínkou. Pokud jej ale nemáte, teplý vzduch se do interiéru dostává pomaleji.

Žlábek v podlaze je samozřejmě zakryt – a to mřížkou a nášlapnou vrstvou. Nemusíte se tedy bát, že do žlábku šlápnete a poraníte se, ať už vy nebo vaše děti.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..