Jak jednoduše ušetřit za elektřinu i plyn?

Jak jednoduše ušetřit za elektřinu i plyn?
Jak jednoduše ušetřit za elektřinu i plyn?

Prudké zdražování energií se podle odhadů některých odborníků nezastaví ještě dva roky. Ale ať už jsou takto pesimistické prognózy postavené na reálných základech, nebo se bude situace na energetickém trhu ubírat jiným směrem, současné ceny elektřiny a plynu jsou samy o sobě strašákem pro většinu domácností. Možná jste však ještě nevyužili žádnou schůdnou cestu, která by vedla k poklesu energetické spotřeby a úspoře. Tipy na základní opatření najdete v tomto článku.

Dejte do pořádku svůj kotel

Chcete-li dům vytápět efektivně, vyměňte starý plynový kotel (tj. atmosférického typu) za moderní kondenzační kotel. Instalatéři jej doporučují využívat také na předehřátí otopné vody a podlahové vytápění.

A stejně jako každý zkušený revizní technik elektro upozorňuje, že závady na elektroinstalaci mohou způsobit pokles efektivity – a navýšení spotřeby elektřiny, vás plynař upozorní na nutnost pravidelných kontrol technického stavu kondenzačního kotle. Vysoké efektivity vytápění dosáhnete pouze v případě, budete-li se o něj poctivě starat (tzn. jej čistit a servisovat). Obvykle stačí, když se servisní technik dostaví jednou ročně a provede veškeré nezbytné úkony.

Snižte teplotu vytápění

Důvody, proč zbytečně nepřetápět, jsou dva. První je finanční, neboť snížením jediného stupně na termostatu docílíte cca 5-10% úspory. V obývacím pokoji a v dalších místnostech, kde členové domácnosti pobývají dlouhodobě, přitom stačí topit na 19-20 °C. V ložnici si vystačíte s 16-18 °C a v kuchyni se budete cítit komfortně i při 17 °C. Navíc prospějete svému zdraví, protože eliminujete problémy související se suchým vzduchem (což je druhý důvod, proč není přetápění nejlepší nápad).

Jak jednoduše ušetřit za elektřinu i plyn?

Zároveň si pohlídejte, aby se kotel zcela nevypínal v době vaší nepřítomnosti. Nastavte termostat tak, aby teplota klesla nejvýše o pár stupňů – vyhnete se tím zbytečnému spálení většího množství energie, kterou by si vyžádalo opětovné vytopení na požadovanou teplotu.

Starejte se o radiátory

Mít kotel v pořádku je jedna věc, druhá jsou odvzdušněné radiátory, před kterými by neměl stát žádný nábytek ani jiné předměty pohlcující teplo.

Dodržujte zásady správného větrání

Větrání prostřednictvím otevřeného okna na ventilaci není nejúspornější nápad. V období, kdy venkovní teplota není tak vysoká jako uvnitř budovy, se vyplatí větrat nárazově, tj. krátce a intenzivně okny otevřenými do průvanu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..