Jak na lepení velkoformátových obkladů a dlažeb


Jak na lepení velkoformátových obkladů a dlažeb
Jak na lepení velkoformátových obkladů a dlažeb

Už máte představu jaký koupelnový nábytek, baterie a ostatní vybavení do koupelny nainstalujete, ale pořád vám není jasné, jak začít se samotným lepením obkladů či dlažby, které jsou velkého formátu?

My vám dnes celé lepení velkoformátových obkladů objasníme a třeba se dozvíte i něco, co jste doposud netušili a vyvarujete se tak případných chyb a omylů.

Určitě se nenechte od velkoformátu odradit, protože postupem času samy uvidíte, že má jen a jen pozitiva a ušetří Vám například čas při úklidu díky minimálním spárám.

Jaké má mít lepidlo vlastnosti?

Při nákupu lepidla volte pouze výrobek, který je určen pro velkoformátové obklady a dlažby. Některá lepidla jsou dokonce určena pro konkrétní plochu v m2. Lepidlo by mělo mít také vysokou přídržnost a flexibilitu. Některá lepší lepidla jsou určena i pro aplikaci na kritické podklady, balkóny, terasy a podlahová vytápění.

Kde lze lepidlo použít

Lepidlo pro velkoformátové obklady by mělo být určeno pro bytové i průmyslové objekty. Velmi důležitou vlastností lepidla je nízký skluz. Díky nízkému skluzu je umožněno lepit velké a těžké dlažby na stěnách bez nutnosti jejich podpory. Tato vlastnost zabraňuje skluzu dlažeb způsobených jejich hmotností.

Jaký je pracovní postup

Před nanesením lepidla je nutné, aby byl podklad pevný, čistý, rovný, suchý a zbaven prachu či volných částic, díky kterým by lepidlo nemuselo na podklad správně přilnout a plnit tak svoji funkci.

Do kbelíku si připravte odměřenou vodu a poté do ní nasypte lepidlo. Pro míchání použijte elektrické míchadlo, kterým je nutné směs vymíchat tak, aby v ní nebyly žádné hrudkovité částice. Následná doba zrání činí 5 minut. Poté je dobré směs znovu promíchat. Pokud bude směs hutná, můžete přidat ještě vodu a vytvořit tak požadovanou konzistenci.

Lepidlo nanášejte pomocí zubové stěrky. Při lepení v interiéru je nutné, aby byl podklad pro lepení pokryt alespoň ze 65 % plochy obkladu. Případné znečistění odstraňujte ihned pomocí vody. Zaschlé lepidlo lze totiž odstranit z povrchu už jen pouze mechanicky.

Pokud si na lepení velkoformátové dlažby netroufnete, přenechte tuto práci raději profesionálnímu obkladači, který má s pokládkou zkušenost.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..