Jak na předvánoční úklid?


Jak na předvánoční úklid?
Jak na předvánoční úklid?

Vánoce jsou tu již za několik týdnů, takže jako každoročně nastává čas velkého úklidu. Přestože uklízíme pravidelně, na vánoční svátky chceme mít vše naklizeno ještě lépe než v průběhu roku. Pojďme se teď podívat, jak si takový úklid aspoň trochu zjednodušit a trochu zrychlit. Heslo zní: udělej jen to nejnutnější.

Vezměte to od předsíně

Vzhledem k tomu, že je to první místnost, kam každý přijde, musí vypadat dobře a uklizeně, ostatně je to naše vizitka. Na věšák patří jen ty kabáty a bundy, které momentálně nosíte, zbytek ukliďte, ať nejsou vidět. Rukavice a šály pečlivě srovnejte, nejlépe do komínku. Do ozdobné misky dejte skořici, hřebíček, sušenou kůru z citrusu (stačí usušit na topení) a položte ji v předsíni.

Schovejte, co není potřeba

V celém bytě ukliďte zbytečnosti, které se povalují na stole, gauči, poličkách a podobně. Cokoliv, co je neuspořádané dělá nepořádek. Rovněž knihy mějte v knihovně, nikoliv všude.

Teplá voda stačí

Nemusíte utrácet za předražené mycí prostředky, kterými můžete dřevěný nábytek poškodit a plastový často rozleptat. Bohatě postačí jemný hadřík namáčený v teplé vodě. Chcete-li dřevěný nábytek umýt důkladněji, pak použijte mýdlový roztok. Nikdy nepoužívejte žádný saponát na nábytek s lesklým povrchem.


Leštění

Na okna stačí voda a pěnový čistič na sklo, čímž je přeleštíte. To samé použijte na vystavený porcelán, sklenice a další předměty ze skla.  Nemusíte dělat všechno, stačí otřít prach a naleštit jen to co je vpředu a na očích.

Čisté záclony

Záclony pochytají prach i pachy, tudíž je nezapomeňte vyprat a pokud možno na ně použít rozjasňovač. Stačí jen záclony v místnostech, kde je může vidět návštěva, ty v dětském pokoji či ložnici perte klidně až po vánocích. Klidně ještě vlhké záclony pověste zpět, uschnou na okně.

Lustr

Klasický stačí otřít vlhkým hadrem, pokud máte doma křišťálový, tak si kupte sprej na lustry. Na podlahu dejte igelit, aby ležel pod lustrem, celý lustr postříkejte sprejem a nechte působit. Nečistoty se pomalu rozpustí a odkapou na igelit.

Koberce a podlahy

PVC či plovoucí podlahu setřete mýdlovou vodou. Koberce vyluxujte, a vyčistěte připravených roztokem, který je zároveň provoní.

  • Do kbelíku dejte 4 litry horké vody, 3/4 hrnku peroxidu vodíku, 1/4 hrnku octa, 2 polévkové lžíce prostředku na nádobí, 2 polévkové lžíce aviváže a 5 kapek oblíbeného esenciálního oleje.

Závěrečná fáze

To nejhorší přijde na konec – kuchyň, koupelna a záchod. Vždy začínejte nahoře a pokračujte dolů. Nevynechejte skříňky, digestoř, dřez, sporák, vodovodní baterie a ostatní vybavení kuchyně. V koupelně nezapomeňte na vanu, umyvadlo, poličky, zrcadlo a také baterie.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..