Jak na výběr poskytovatele pracovnělékařských služeb?

Jak na výběr poskytovatele pracovnělékařských služeb?

Povinnosti zaměstnavatelů, pokud jde o pracovnělékařskou péči, stanovují zákoník práce, zákon o specifických zdravotních službách a také vyhláška o pracovnělékařských službách. Zaměstnavatel musí své povinnosti naplňovat smluvně, a to ve spolupráci se zdravotnickým zařízením. Jenže jakým?

Pracovnělékařské služby může obstarávat vícero zdravotnických zařízení. Je možné si sestavit smlouvu s každým zařízením na jinou službu. Jedno může obstarávat pracovnělékařské prohlídky, další zodpovídat za bezpečnost práce na pracovišti. Mnohem praktičtější ale je, pokud se na všechny úkony najme jeden poskytovatel.

Co musí zaměstnavatel přesně zajistit?

Základní povinné pracovnělékařské služby jsou:

  • posuzování zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci,
  • poradenství a dohled nad pracovními podmínkami,
  • školení zaměstnanců o první pomoci.

Zcela typicky se uzavírá smlouva s lékařem, který posuzuje zdravotní způsobilost, a pak s jinou firmou, jež obstarává školení a poradenství.

Na co si dát pozor při výběru poskytovatele PLS?

Výběr poskytovatele není obvykle jednoduchý. Firmy častokrát netuší, kde hledat, a když už někoho najdou, s radostí přijmou každou nabídku. Vy byste měli být chytřejší.

Jestliže se obrátíte na soukromou kliniku, dejte si pozor, zda jí nejde jen o to, aby poskytla lékařské prohlídky zaměstnanců a nabírala si klienty pro své nadstandardní zdravotnické služby. Soukromé kliniky většinou neprovádějí poradenství. Kromě toho je třeba ještě dávat pozor na to, jak jsou flexibilní s termíny pro objednání na prohlídku. Nejsou čekací lhůty příliš dlouhé? Dá se do ordinace snadno dostat? Jde se objednávat online? Kdo hlídá termíny periodických prohlídek?

Praktičtí lékaři zpravidla také nabízí jen prohlídky. O legislativě pracovnělékařských služeb nemají dostatečné znalosti. Stačí se jen dotázat, jestli je součástí jejich služeb i tzv. kategorizace prací. Většina zřejmě odpoví, že ne. Na koho se tedy obrátit?

Pracovnělékařské služby od jednoho poskytovatele

Obraťte se na firmu PREVENT, jež funguje jako koordinátor BOZP a poskytovatel pracovnělékařských služeb zcela v komplexním měřítku. Firma se stane vaším partnerem, pomůže s naplněním legislativních požadavků, postará se o praktickou i teoretickou část, zhotoví veškerou požadovanou dokumentaci a povede záznamy o tom, co zákony vyžadují. PREVENT ovládá všechny trendy, školení provádí prostřednictvím svých online platforem INSTRUCTOR a EDUNIO. I školení o první pomoci lze samozřejmě vyřešit online. Tento online kurz je garantován PREVENT Medical Care. Seznamuje s laickými postupy první pomoci, a navíc je obohacen o interaktivní prvky. Zaměstnance bude bavit a určitě si z něj odnesou více než jen z nudné přednášky.

Všechny pracovnělékařské služby tedy lze vyřešit na jednom místě. Stačí vědět, kde hledat.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..