Jak obarvit velikonoční vejce přírodním barvivem?


Jak obarvit velikonoční vejce přírodním barvivem?
Jak obarvit velikonoční vejce přírodním barvivem?

Kraslice prostě k velikonočním svátkům patří. Je to oblíbená tradice, kterou se každoročně baví lidé všech věkových kategorií. Maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, potomci, vnoučata, kamarádi, sourozenci, prostě všichni, kdo tyto svátky jara milují.

V obchodech seženete různé druhy barviv na vejce, avšak klidně si takové barvivo můžete vyrobit doma, takže bude čistě přírodní, bez zbytečné chemie a ještě získáte krásné barvy, kterých kolikrát ani s těmi kupovanými barvivy nedosáhnete.

Jak probíhá příprava?

  • Pokud bude barevný nálev hodně silný, pak bohatě postačí, když v něm vajíčka necháte namočená, naopak u nálevu, který je slabší uděláte lépe, když v něm vajíčka rovnou uvaříte.
  • Než se vůbec pustíte do barvení, je důležité nejdřív u každého vajíčka důkladně odmastit skořápku. Nejlepší je umýt vajíčka v octové či mýdlové vodě.
  • Do každého nálevu, který připravíte, dejte vždy 1 lžíci octa, tím zajistíte, že bude barva lépe držet.
  • Chcete-li, aby se vajíčka po obarvení leskla, pak je hned, jak důkladně oschnou, namastíte máslem nebo špekem. Lesk je zaručený.

Pár tipů na přírodní barviva

Červená řepa – do vody dejte šťávu z řepy a vajíčka v ní uvařte. Potom je nechte i s vodou odstát do druhého dne. Pak teprve vyndejte.


Kurkuma – oblíbené koření indické kuchyně umí úžasně obarvit cokoliv, kolikrát i to co nechcete. Přidejte kurkumu do vody a vajíčka do ní namočte. Podle toho, jak dlouho je necháte louhovat, se bude lišit jejich sytost zbarvení.

Borůvky – Do misky či hrnce nalijte šťávu z borůvkového kompotu, vejce do ní ponořte a nechte je tam 25 minut louhovat. Skořápky získá sytou fialovou barvu. Opět se sytost barvy odvíjí od doby louhování, pokud necháte vajíčka louhovat jen 10 – 15 minut budou jen světlounce fialová.

Kopřivy – čerstvé mladé kopřivy, které si nasbíráte a properete, dejte do hrnce s vodou a vejce v ní uvařte. Během vaření se skořápky zbarví do světle zeleného odstínu. Podobně Vám vajíčka obarví také mladé obilí či tráva.

Káva – když uvaříte silnou černou kávu a vejce v ní necháte louhovat, zbarví se do světle hnědé barvy. Toho samého dosáhnete i s černým čajem, ve kterém necháte vejce louhovat.

Slupky z cibule – druh cibule je na Vás, smíchejte hnědé a červené, nebo dejte jen hnědé či jen červené do hrnce s vodou a vejce s nimi uvařte. Po uvaření získají oranžový až načervenalý nádech.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..