Jak odstranit klíště


Jak odstranit klíště
Jak odstranit klíště

Každý z nás se dříve či později setkáme s přisátým klíštětem. Ale víte, jak klíště správně odstranit? V tomto článku si popíšeme pár základních bodů, jak na to pomocí speciální karty na vytahování klíšťat.

1. Rychlost

Přisáté klíště je potřeba odstranit co možná nejdříve, abychom předešli riziku přenosu infekce.

Jak odstranit klíště2. Pomůcky

K odstranění klíštěte není nutné používat gumové rukavice, ale v každém případě si po jeho zlikvidování pořádně ruce umyjte mýdlem. K odstranění klíštěte budete potřebovat nejlépe speciální kartu. Má speciální zářezy, které klíště uchytí a bezpečně jej vytáhne.


3. Vytažení klíštěte

Karta má dva zářezy podle velikosti klíštěte, vybereme tedy tu, která se hodí více. Kartu přiložíme těně k pokožce, táhneme ji směrem ke klíštěti, nabereme ho do zářezu a pokračujeme v tahu dále. Klíště se vytáhne i s kusadly. Pokud však kusadla zůstanou v ráně, nechejte je tam, tělo si s nimi poradí jako například s třískou. Klíště po vyjmutí spláchněte do záchodu, je to nejbezpečnější likvidace.

4. Desinfekce

Místo, kde bylo klíště zakousnuto, vydesinfikujeme běžným desinfekčním přípravkem. Na postiženém místě se někdy může objevit malá, zarudlá boulička, která časem zmizí a je to jen lokální reakce.

5. Co nedělat

  • Přisáté klíště v žádném případě nijak nemačkáme.
  • Na klíště neaplikujeme žádné masti ani oleje.
  • Klíště neodstraňujeme rukama, používáme k tomu jen speciální nástroje k tomu určené.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..