Jak pečovat o klouby?


Jak pečovat o klouby?
Jak pečovat o klouby?

Namáhané a často i bolavé klouby jsou problémem každého z nás. To nejlepší, co pro ně můžete udělat, je pohyb. Pravidelné cvičení, posilování svalů nohou, některý z lehčích sportů a procházky, to vše Vám i Vašim kloubům velmi prospěje. Nemusíte samozřejmě dělat vše (i když by to nebylo špatné), ale vyberte si aspoň jednu činnost denně a té se věnujte. Můžete to střídat a tím své klouby stále udržovat v tempu.

  • Zejména posilování svalů dolních končetin a jejich správný vývin, totiž dokážou kompenzovat horší funkci kloubů. Zkuste chodit plavat, věnujte se józe, strečinku a výborná je také jízda na kole.

Podle ortopedů nejsou příliš vhodné takové pohyby, při nichž se dělají tzv. doskoky, což je pro klouby utrpení. Zároveň také moc neprospívá dlouhé stání na místě.


  • Důležitá je také výživa kloubů a to ihned, jakmile se u Vás začnou objevovat počáteční příznaky, mezi které patří ztuhlost kloubů vždy, když se začínáte hýbat, ale také jste citlivější na chlad a změny počasí.

Kdo by měl užívat přípravky s kolagenními peptidy již od mládí?

  • Jedinci s dispozicí k artróze (to jsou třeba ti, kdo trpěli luxací kyčlí v dětství, dále ti, u kterých se těžká artróza vyskytovala v rodině)
  • Těžce fyzicky pracující
  • Sportovci
  • Lidé s nadváhou

Jestliže už Vás bolest kloubů dostihne, pak se nezapomínejte hýbat a pravidelně konzumovat speciální kloubní výživu. Trpíte-li nadváhou, snažte se co nejdřív přebytečná kila shodit.

Jak problémům s klouby předcházet?

  • Používejte obuv, která bude mít pružnou podrážku, která bude při chůzi tlumit nárazy.
  • Dopřejte kloubům výživu dřív, než nemoc zaútočí (dostatek vitaminů, minerálů a podobně)

Osteoartróza se sice vyléčit nedá, ale můžete oddálit její propuknutí a také zmírnit její celkový průběh a problémy, které jsou s ní spojené. Pokud budete mít štěstí, můžete se pak ve vyšším věku vyhnout operaci, kde by Vám byla nasazena nová kloubní náhrada.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..