Jak pomáhá ocet s úklidem?


Jak pomáhá ocet s úklidem?
Jak pomáhá ocet s úklidem?

Ocet je zcela ekologický, přesto skvělý prostředek s naprosto úžasnými účinky. Hodí se nejen na přípravu salátů, ale vynikající je také jako čistící a dezinfekční prostředek. Pojďme si tedy představit pár vlastností, které ocet má.

Čistidlo do koupelny

  • Na jemnou stranu houbičky nalijte neředěný ocet a přetřete s ním vodovodní baterii. Můžete ho tam nechat chvilku působit, aby pustila i větší špína. Jinak houbičkou přetírejte baterii, dokud není čistá a lesklá. V případě potřeby zopakujte dvakrát i třikrát za sebou. Nakonec baterii opláchněte čistou vodou a suchou prachovkou či hadrem jí utřete do sucha, uvidíte ten lesk. Nikdy nepoužívejte nic, co by mohlo baterii poškrábat (drátěnka, režná houba či hrubá strana houbičky na nádobí).
  • Houbičkou nebo hadrem natřete olej na obkladačky a vanu, případně umyvadlo a nechte chvilku působit. Pro lepší efekt pak ještě naneste ocet na hrubší stranu houbičky a přetírejte vše, dokud veškerá špína nezmizí. Pokud by ocet nestačil a špína byla skutečně příliš velká, přidejte k octu jedlou sodu a přetírejte obkladačky i vanu dokud vše nesleze. Poté vše důkladně opláchněte čistou vodou a suchým hadrem utřete do sucha.

Zrcadla a skla


  • Do kbelíku dejte vodu, přidejte ocet a pár kapek jaru. Stěrkou s houbičkou či hadrem navlhčete skla a zrcadla, setřete stěrkou či vyleštěte novinami do sucha. Čím víc jsou skla špinavá, tím více octa dejte do vody, aby vše bez problémů pustilo.

Na co dalšího se dá ocet použít?

  • účinná dezinfekce
  • hubení plevele – v kastrolku zahřejte 3 hrnky octa a 1 hrnek soli, jen na tak dlouho, aby se rozpustila sůl, poté odstavte a přidejte 100 ml jaru, pak nalijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte na květiny
  • leštění skla
  • čistič podlahy (na 10 l vody zhruba přidejte 250 ml octa a pár kapek jaru či jiného prostředku na mytí podlah, jako Mr. Proper či Ajax)
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..