Jak postupovat při dopravní nehodě způsobené nepojištěným nebo nezjištěným vozidlem


Jak postupovat při dopravní nehodě způsobené nepojištěným nebo nezjištěným vozidlem

Dopravní nehoda může být v některých případech zaviněna vozidlem, které je nepojištěné nebo nezjištěné. Víte, jak v takové chvíli postupovat a jak je to s odškodněním dopravní nehody v uvedené situaci?

Jak pomůže Česká kancelář pojistitelů

Existuje garanční fond, který spadá pod správu České kanceláře pojistitelů. Z tohoto fondu se přitom poskytuje odškodnění v případech vymezených zákonem, kdy se poškozený nemůže domoci náhrady od odpovědnostního pojistitele nebo škůdce. České kanceláři pojistitelů následně vzniká právo pro vymáhání vyplaceného odškodnění vůči nepojištěnému škůdci.

TIP: Na odškodnění dopravní nehody způsobené nezjištěným vozidlem nemusíte být sami. Obraťte se na specializovanou advokátní kancelář.

Pokud tedy byla dopravní nehoda způsobená nepojištěným vozidlem, může se poškozený obrátit na Českou kancelář pojistitelů.

Pokud byla dopravní nehoda způsobená nepojištěným řidičem, důrazně doporučujeme k dopravní nehodě přivolat policii. Ta získá veškeré potřebné informace o nehodě, které pak poškozený předkládá České kanceláři pojistitelů.


Pozor na podmínky uplatnění odškodnění

Z výše uvedeného fondu se dále vyplácí odškodnění poškozenému za újmu, která byla způsobena provozem nezjištěného vozidla. Zákonnou podmínkou vzniku práva poškozeného k tomuto odškodnění je šetření dopravní nehody policií. V takovém případě však poškozenému nejsou vyplaceny všechny náhrady, které by v jiné situaci mohl vůči pojistiteli či škůdci uplatnit.

Z fondu se konkrétně hradí:

  • Náhrada újmy na zdraví nebo usmrcení.
  • Náhrada ušlého zisku, který vznikl s ohledem na újmu na zdraví či usmrcení.
  • Náhradu nákladů, které byly účelně vynaloženy pro právní zastoupení poškozeného.
  • Náhrada újmy na věci nebo ušlého zisku ve spojitosti s újmou na věci, a to pokud platí podmínka, že společně s touto újmou vznikla poškozenému také závažná újma na zdraví a újma na věci či ušlém zisku přesáhla hodnotu 10 000 Kč.

Závažnou újmou na zdraví je přitom rozuměna:

  • Těžká újma na zdraví
  • Usmrcení
  • Újma na zdraví, která se podepíše na ztíženém společenském uplatnění poškozeného

Více informací o odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.

 

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..