Jak připravit okna na mrazivou zimu?

Jak připravit okna na mrazivou zimu?
Jak připravit okna na mrazivou zimu?

Vyzrajte na rosení oken a nepříjemným plísním správným seřízením oken. Zapamatujte si tři jednoduché kroky, díky kterým budou vaše okna v perfektní kondici i v zimě. 

Čistota je základ úspěchu

Dřevěná i plastová okna nejprve důkladně umyjte. Stačit vám bude měkká houbička a běžný saponát. Vyhněte se hrubým materiálům a čističům s granulkami, mohly by poškrábat rám nebo sklo okna. 

Pozornost věnujte i průchodnosti otvorů v dolních částech okna. Případnou špínu odstraňte hadříkem nebo měkkým kartáčkem. Čistá okna důkladně vysušte – voda nesmí zůstat především v okenních spárách, mohla by zmrznout a poškodit těsnění.

Okna promažte a seřiďte

  1. Všechny kovové části promažte speciálním silikonovým olejem – zabráníte nadměrnému tření a opotřebování kování.
  2. Zkontrolujte těsnění – nemělo by být popraskané nebo potrhané. Udělejte si jednoduchý test: zmáčkněte těsnění na několika místech a pozorujte, zda se vrací do původního tvaru. Pokud ne, vyměňte ho.
  3. Nastavte ideální přítlak pootočením čepu na svislé hraně okenního křídla. Jak ho poznáte? Přivřete do okna proužek papíru – jde-li vytáhnout příliš lehce, přítlak zvyšte. 
Jak připravit okna na mrazivou zimu?

Pravidelně větrejte

Vysoké vlhkosti a rosení plastových, dřevěných nebo hliníkových oken zabráníte pravidelným větráním. Okna otvírejte dokořán klidně několikrát denně, větrejte intenzivně, pouze však pár minut – nemusíte se bát, za tak krátkou dobu teplota v místnosti neklesne.

Pokud se vám okna z vnějšku stále rosí, nepanikařte, jde o poměrně běžný jev. Tvoří-li se kapky zevnitř nebo v prostoru mezi skly, zavolejte do firmy, která okna montovala a žádejte reklamaci – osazení oken pravděpodobně odbyli.

Pokud můžete, v domě nebo bytě udělejte průvan, vzduch se rychleji vymění. V zimě nepoužívejte mikroventilaci – silný mráz může poškodit okenní kování.

Autor článku: Veronika Holzerová

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..