Jak připravit zahradní domek k trvalému bydlení?

Jak připravit zahradní domek k trvalému bydlení?
Jak připravit zahradní domek k trvalému bydlení?

Zahradní domek je oblíbeným doplňkem do zahrady s mnoha praktickými funkcemi. I proto je jednou z nejvíce oblíbených zahradních staveb, po níž sahá nejen mnoho zahrádkářů, ale i milovníky odpočinku či rekreace v příjemném prostředí. Zahradní domek, i když se to možná nezdá, však můžete využívat i na bydlení. Jak můžete svůj zahradní domek připravit na celoroční bydlení?

Zahradní domek je skutečně spolehlivou stavbou, která rozhodně vyzdvihne potenciál vaší zahrady. Své využití si nachází nejen jako obyčejný domek na nářadí či uskladnění dřeva, ale dokáže být i dokonalým místem na rekreaci pro celou rodinu. Nebo najde využití i jako zahradní chatka, ve které můžete dokonce i bydlet! Ano, zahradní chatka i zahradní domek dokáží splňovat funkci plnohodnotného bydlení. Co je však před tím, než je začnete na bydlení využívat, třeba zajistit?

Bydlení v zahradním domku či chatce

Aby vám zahradní domek či zahradní chatka mohly sloužit jako plnohodnotné místo na ubytování, bude v první řadě nutné zajistit, aby byly dostatečně prostorné v závislosti na tom, kolik lidí bude uvnitř bydlet. Zahradní domek je zpravidla o něco menší, než zahradní chata, ale není to pravidlem. Najdete je v různých velikostech a provedeních, proto by s výběrem neměl být problém. Zadruhé myslete i na umístění domku či chaty. Ideálně by měly být situovány na místě, ke kterému budete mít bezproblémový přístup. Zároveň myslete i na to, abyste si polohou domku či chatky do interiéru zajistily dostatek světla. V neposlední řadě, zahradní domek nebo zahradní chata by před využíváním na bydlení měly být elektrifikované a připojeny na vodu. Nezapomeňte ani na odpadní vody.


Co je však nejdůležitější při bydlení v zahradním domku či zahradní chatě je zateplení. Pokud chcete využívat zahradní domek či chatku na celoroční bydlení a tedy i během chladnějších měsíců, zajištění zateplení je nezbytné. Kromě toho, nezapomeňte ani na to, že do domku či chatky bude nutné zajistit i zdroj tepla. Zateplení vám však pomůže i během horkých letních dní, protože zahradní domek či zahradní chata se mohou snadno přehřát. Na to, abyste v nich mohli bezproblémově fungovat, zateplení budete určitě potřebovat.

Jak na zateplení?

Při zateplování staveb jakou je zahradní domek či zahradní chatka máte v podstatě na výběr ze tří možností. Pokud patříte k zručnější kutilům, zahradní domek či chatku si pravděpodobně dokážete zateplit i sami. Důležité je, aby měl zahradní domek či zahradní chata dvě vrstvy tepelné izolace. Druhou volbou, kterou při zateplení můžete využít, je koupě již zatepleného domku či chaty. Tak budete mít o starost méně a můžete zahradní domek či chatku ihned začít využívat během celého roku. Třetí možností je zateplení již existujícího zahradního domku či chatky s využitím profesionálních služeb.

Ve většině případů se zahradní stavby zateplují s využitím skelné vaty či polystyrenem. V obou případech tyto materiály dobře propouštějí vodní páry, a tak se vyhnete tomu, že se dřevo vaší chatky či domku poškodí vlivem navlhnutí či plísní. Dále se při zateplování využívají i osb desky nebo sádrokarton, kterými se překrývá vrstva skelné vaty či polystyrenu.

I vy toužíte po netradičním bydlení v zahradním domku či chatce? V poslední době jde o populární způsob bydlení. A teď to může být realita i pro vás. Vyberte si zahradní domek či karavan podle svých představ, zajistěte několik úprav a můžete bydlet.

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..