Jak prodloužit život řezaným květinám?

Jak prodloužit život řezaným květinám?

Jak prodloužit život řezaným květinám?

Kytice řezaných květin je milým dárkem a nádhernou dekorací interiéru. Často je však problémem u těchto rostlin jejich krátká životnost, kdy již po pár dnech ve váze dochází k úhynu. Vyzkoušejte některý z tipů, jak zajistit kytici delší život.

Péče o rostliny

Jestliže dostanete květinu, je důležité nezapomenout na seříznutí stonků, právě to totiž rostlině pomůže k lepší kvalitě života. Důležité však je řezat stonky ostrým nástrojem, aby nedošlo k poškození pletiv vedoucích vodu a živiny. Vhodné je provádět řez zhruba ve vzdálenosti 2,5 centimetru od konce a pod úhlem, to zajistí lepší příjem vody. Tento řez je vhodné po pár dnech opakovat. Důležité je také oříznout lístky, které by se nacházely pod vodou. Zamezíte tak růstu bakterií, rostlině ulevíte a bude tak lépe prosperovat.


Vhodné prostředí

Vzhledem k tomu, že voda je jediným příjmem živin pro rostlinu, je důležité věnovat i jí zvýšenou pozornost. Nalévejte vodu pokojové teploty, je vhodné každé dva až tři dny ji vyměnit a vázu vymýt. Květinám více vyhovují chladnější teploty, vyhněte se proto místům s přímým slunečním zářením a horkem. Květinám nesvědčí ani průvan, který může způsobovat rychlejší dehydrataci. Dejte si pozor také na umístění v blízkosti ovoce, to totiž při zrání uvolňuje ethylen, který může také snížit životnost kytice.

Vychytávky, jak zvýšit životnost

Nejjednodušší možností, jak květinám věnovat péči pro lepší životnost, je přidat do vody speciální výživu. Dalším způsobem může být přidání jedlé sody do vody, cukry obsažené v této chemické látce zajistí pro kytici kvalitní výživu a vydří tak déle krásná. Vyzkoušet můžete také přidání vodky, či jiného vysokoprocentního alkoholu, do vody, jedná se pouze o pár kapek, ty však pomohou vašim rostlinám. Alkohol totiž zabraňuje tvorbě ethylenu, rostliny tak budou stárnout pomalu a vydrží vám dělat radost déle.

Při správné péči vám kytice vydrží v plné kráse klidně i dva týdny. Možností, kterými lze prodloužit životnost, se nabízí spousta a jistě sodu či alkohol najde doma každý. Vyzkoušejte proto vaší další kytici věnovat speciální péči a uvidíte, jak se zlepší její výdrž.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..