Jak rychle a jednoduše vybrat autobaterii


Jak rychle a jednoduše vybrat autobaterii

Léto je v plném proudu a klimatizace jedou na plné obrátky, obzvláště v autech. V útrobách jakéhokoli vozu bychom se především při delší jízdě bez této vymoženosti neobešli. Někdy ovšem zastavíme, vyjdeme ven z vozu a následně ho nelze nastartovat. Důvod? Jednoznačně slabá autobaterie, již nejvíce vyčerpala právě klimatizace. Určitě byste neměli nechat situaci zajít až tak daleko. I sebelepší autobaterie mají svou životnost, která se pohybuje okolo čtyř až pěti let. Po uplynutí této doby je zapotřebí investovat do nové. Jak vybrat tu správnou? Čtěte dál a dozvíte se to.

Velikost autobaterie pro váš vůz je přesně daná

Každý automobil má pro autobaterii vyhrazen konkrétní prostor. Jestliže by byla autobaterie větší, do auta by nevešla. V případě menšího kusu by se naopak v motorovém prostoru mohla pohybovat, což by bylo značně nebezpečné. Co do velikosti tudíž není možné koupit jiný model. Optimální je vzít starou autobaterii a koupit podle ní novou. Stačí si ji pouze změřit a na základě získaných rozměrů pak budete vybírat tu samou. Ostatně není problém volit autobaterie podle typu auta.


Jaká má být kapacita?

Hodně důležitým parametrem při výběru vhodné autobaterie je kapacita. Uvádí se v jednotkách s názvem ampérhodiny, zkráceně Ah. Udává nám fakticky to, kolik proudu je schopna baterie dodat za určitý čas. Konkrétně se jedná o ampéry a hodiny. Podívejte se na štítek originální staré autobaterie a jednoduše zjistíte, po jakém novém modelu se máte poohlédnout. U benzínových motorů bohatě postačí autobaterie s celkovou kapacitou do 60 Ah, dieselové naopak vyžadují minimum 70 Ah.

Hodnoty napětí a proudu

I tyto dvě veličiny je zapotřebí sledovat. Napětí je vcelku jasné. Drtivá většina moderních aut využívá 12V autobaterie. U motocyklů a některých historických vozů ještě najdeme 6V baterii. Startovací proud vyžadují silnější diesely, a to od 640 A nahoru. Benzínové motory si vystačí s 400 A.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..