Jak se počítá odškodnění ztížení společenského uplatnění následkem pracovního úrazu


Jak se počítá odškodnění ztížení společenského uplatnění následkem pracovního úrazu

Utrpěli jste při vykonávání pracovních povinností úraz? A máte kvůli němu následky spojené s trvalým poškozením zdraví? Zjistěte, jaké odškodnění můžete žádat.

Odškodnění ztížení společenského uplatnění

Odškodnění trvalých zdravotních následků po pracovním úrazu se odborně označuje jako odškodnění ztížení společenského uplatnění. Ztížení společenského uplatnění totiž znamená trvalé poškození zdraví pracovním úrazem, které mění nebo omezuje společenské uplatnění poškozeného zaměstnance v běžném životě. A to zejména při uspokojování jeho životních, pracovních, sociálních a vzdělávacích potřeb.

Jak se odškodnění počítá?

Princip odškodnění ztížení společenského uplatnění vychází ze zákoníku práce a nařízení vlády č. 276/2015 Sb. Toto nařízení vlády přitom stanovuje způsob výpočtu ztížení společenského uplatnění. Pro ten se používá bodový výpočet pro jednotlivá utrpěná zranění, případně trvalé následky. Hodnota jednoho bodu je přitom v současné době ve výši 250 Kč.

Pro lepší pochopení uvedeme příklad. Pokud zaměstnanec utrpí úraz spojený s omezením pohyblivosti kyčelního kloubu středního stupně, bude toto zranění ohodnoceno 1 200 body. Odškodnění ztížení společenského uplatnění následně bude ve výši 300 000 Kč. 

Kdy se odškodnění počítá?

K hodnocení ztížení společenského uplatnění dochází zpravidla rok od prodělaného pracovního úrazu. Aby se odškodnění mohlo správně vypočítat, je důležité mít lékařské zprávy z celé doby léčení pracovního úrazu, a to včetně lékařských zpráv z rehabilitací či lázní. 

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..