Jak se připravit na dlouhé cesty autem na dovolenou

Jak se připravit na dlouhé cesty autem na dovolenou
Jak se připravit na dlouhé cesty autem na dovolenou

Desítky hodin za volantem, horké počasí a cizí země s vlastními pravidly. Na cestu do zahraničí vlastním vozem je dobré se pečlivě připravit., máme pro vás proto seznam věcí, na které před takovou cestou nesmíte zapomenout.

  1. Vyberte si spolehlivé auto

Pokud vlastníte v rámci rodiny více automobilů, dobře vybírejte, kterým pojedete na dovolenou. Při dlouhých cestách více než jindy oceníte bezpečnostní a asistenční systémy novějších vozů, pohodlné sedačky a dobrou klimatizaci.

TIP: Pokud jste z Prahy a nemáte odpovídající vůz, není nic snadnějšího, než zajet do největšího autobazaru v Praze a vyměnit svůj starý vůz za nový.

  • Podívejte se na zákonné podmínky na silnicích v zahraničí

Povinná výbava, rychlost na silnicích, dálniční známky – podmínky se mohou v různých evropských zemích lišit. Zkontrolujte proto, že v autě máte vše, co pro průjezd přes cizí země potřebujete. Podívejte se také, zda máte všechny doklady aktuální a zda nepotřebují vyměnit.

  • Zkontrolujte technický stav vozidla

Omezíte tak riziko problémů na minimum. Jednoduše zajeďte do autorizovaného servisu, nechte si odborníky zkontrolovat provozní kapaliny, tlak a vzorek pneumatik a ideálně i klimatizaci.

TIP: Využijte služeb autorizovaného servisu ŠKODA a Volkswagen v Praze.

  • Naplánujte si trasu

Nestačí si jen zkontrolovat Google Maps. Je dobré si naplánovat, v jakou hodinu plánujete vyjet, ať případně počítáte se zdržením v exponovaných časech (především pátek odpoledne a večer nebo naopak neděle). Podívejte se, kde jsou uzavírky a jaké jsou vaše možnosti objezdu problematických bodů. Pokud máte navigaci přímo ve voze, pak si zkontrolujte, že máte aktualizovanou verzi softwaru a map.

Jak se připravit na dlouhé cesty autem na dovolenou
  • Sjednejte si pojištění

Nikdy nevíte, co se může stát. V případě autonehody vás může přijít cesta do zahraničí velmi draho. Nezapomeňte proto pojistit jak sebe a všechny pasažéry, tak samotné auto.

POZOR: Tragické nehody a následná repatriace, kterou zajišťuje například některé pohřební služby v Praze, poté mohou pozůstalé stát i statisíce korun. Vždy jezděte opatrně a pojištění!

  • Zjistěte důležitá telefonní čísla

Pro případ nehody je také dobré mít po ruce telefonní čísla na záchrannou službu, policii a hasiče. Hodit se vám bude také asistenční služba, která vás zachrání v případě poruchy. Je dobré myslet opravdu na všechno!

  • Vezměte si dostatek tekutin a dělejte pravidelné zastávky

Tento bod je velmi důležitý, přitom řidiči často zanedbávaný. Do auta si dejte několik lahví s vodou a jídlo pro rychlou svačinu. Může se hodit také termoska s kávou. I tak je ale třeba při jízdě dodržovat pravidelné zastávky, odpočívat a doplňovat energii. Jinak řidiči hrozí mikrospánek nebo jiná nepozornost, která může skončit tragicky. Během opravdu dlouhých cest si naplánujte dopředu přespání nebo nějakou zajímavou zastávku cestou.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.