Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení

Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení

Pěkné záclony nejsou v dnešních domácnostech samozřejmostí, ne každý je má rád. Jejich hlavní výhodou je však to, že příjemně tlumí sluneční paprsky a zároveň poskytují více soukromí. A mají velkou moc zútulnit prostor.

Závěsy jsou skvělým estetickým doplňkem, který osvěží každou místnost. Proto byste je neměli zanedbávat. Nechte svůj domov znovu zazářit závěsy, stejně jako když jste je pověsili poprvé. Řekneme vám, jak na to.

Pryč s prachem

Doma se na všem usazuje prach. Ačkoli to pouhým okem nemusí být zřejmé, záclony nejsou výjimkou. Dobrou zprávou je, že se na ně nemusí tolik prášit jako například na police. Úplně stačí, když vysavač použijete jednou za dva týdny. Samozřejmě mluvíme o běžném vysavači, nikoli o robotickém. Potřebujete však speciální nástavec s kartáčem. A vysávání může začít.

Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Pečlivé bělení

Při pohledu na několik let staré záclony vám může být dokonce smutno z toho, jak byly kdysi zářivé. Proto se rozhodnete vrátit jim tu krásnou bílou barvu. Obvykle se však právě tehdy dělají velké chyby. Tedy alespoň většinou ano. Na bělení sice není nic špatného, ale musí se provádět opatrně a citlivě. Výsledek může být ohromující a vy si opět s hrdostí pověsíte záclony. Nebo uroníte slzu, když si uvědomíte, co jste udělali špatně. Společně se vyvarujme chyb, které se mohou stát.

Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Chyby při bělení

První velkou chybou, které se můžete vyhnout, je zjistit, zda výrobce vůbec schvaluje bělení. Pokud je vše v pořádku, můžete začít uvažovat o bělení. Co vás napadne jako bělící přípravek? Něco chemického z obchodu? To je velké ne! Použitím ekologických výrobků, které máte pravděpodobně doma, můžete ušetřit nějaké peníze.

Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Zdroj obrázku: flrwnx / Shutterstock.com

Mezi bezpečné domácí prostředky pro bělení patří kuchyňská sůl a jedlá soda. Pokud se rozhodnete pro kuchyňskou sůl nebo ocet, připravte si lžíci vody a kbelík.

Dávkujte jednu polévkovou lžíci soli/octa na tři litry horké vody. Promíchejte, přidejte záclony a nechte je v roztoku tři hodiny v klidu odpočívat. Nakonec je ručně opláchněte a nechte uschnout.

O zázračných účincích jedlé sody jste jistě slyšeli mnoho. Lidé si jím dokonce bělí zuby. A v některých případech to skutečně funguje. Používají ji také jako deodorant, proti štípancům od hmyzu nebo proti lupům ve vlasech. Při bělení se postupuje takto:

Do horké vody přidejte alespoň čtyři lžičky jedlé sody. Opět nechte závěs v roztoku louhovat, tentokrát půl hodiny. Poté je můžete dát sušit bez ručního mytí.

Jak se starat o záclony? To nejdůležitější o jejich mytí a sušení
Zdroj obrázku: Didecs / Shutterstock.com

Pokud ji chcete dát do pračky, pak pouze…

…podle doporučených norem. Moderní kusy se liší od těch, které se prodávaly před několika desítkami let. Ty současné se lépe čistí a jsou vyrobeny ze syntetických vláken. To však neznamená, že jsou automaticky nezničitelné. Proto se doporučuje prát je na nejjemnějším možném programu a zejména bez odstřeďování. Teplota v pračce by neměla překročit 40 °C. Předtím je však třeba záclony složit. Doporučuje se také používat prací sítě.

Hlavně je třeba pamatovat na to, abyste je z pračky vyndali ihned po skončení praní. Při tom hlídejte, aby se nepomačkaly. Ušetříte si tak čas a nebudete je muset žehlit. Stačí závěsy vyndat na vzduch, roztáhnout je, aby nebyly pomačkané, a nechat je uschnout na vzduchu. Pokud je chcete žehlit, nastavte si žehličku pouze na nízký stupeň. Po vyžehlení je ihned vyjměte.

Tip na závěr

Vaše rozhodnutí pořídit si záclony, které zkrášlí váš domov, je chvályhodné. Díky nim můžete od návštěvníků brzy očekávat jen samé pochvaly. Další výhodou je, že vaše okna už nebudou zírat do prázdna a ukazovat, že jim něco chybí.

Náš tip: Různé závěsy, které splňují všechny předpoklady pro to, aby se staly dominantou vašeho domova, najdete například na stránkách Biano. Výhodou je, že nabízí širokou škálu možností filtrování, což vám usnadní a urychlí vyhledávání.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..