Jak se vyhnout odpovědnosti za škodu v zaměstnání?

Jak se vyhnout odpovědnosti za škodu v zaměstnání?
Jak se vyhnout odpovědnosti za škodu v zaměstnání?

Chvilka nepozornosti může přijít člověka draho. Pokud svou chybou způsobí škodu zaměstnavateli, dle zákoníku práce za ni nese odpovědnost. Jakou částku si může zaměstnavatel nárokovat, a proč se vždy vyplatí uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu?

Absolutní bezpečí není ani v kanceláři

Když si pojištění proti blbosti, jak se pojištění odpovědnosti za škodu v zaměstnání přezdívá, sjedná řidič vysokozdvižného vozíku, nikoho to příliš nepřekvapí. Ve skladu skutečně stačí krátké zaváhání a škoda – způsobená například srážkou s regálem naplněným zbožím – se může vyšplhat do závratných výšin. Nabízí se však otázka, jestli je pojištění vhodné i pro někoho, kdo nikdy nevytáhne paty z relativně bezpečné kanceláře.

Odpověď zní ano, pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli je skutečně vhodné pro každého. I v administrativě mohou nastat svízelné situace, které končí náhradou škody zaměstnavateli. Například když zaměstnanec zavadí o notebook, a ten se následně rozbil o tvrdou zem. A protože by to mohl být třeba Apple Macbook s cenovkou přes 70 tisíc korun či jiný dražší model, náhrada škody by jistě nešikovného pracovník a příliš nepotěšila.

V jaké výši se odpovědnost za škodu pohybuje?

Se stanovením limitu pojistného krytí je to poměrně jednoduché. Částku natavte podle své výplatní pásky – za normálních okolností je zaměstnanec odpovědný do výše 4,5násobku průměrné hrubé mzdy.

Jak se vyhnout odpovědnosti za škodu v zaměstnání?

Poněkud jiná situace však panuje ohledně pracovněprávního vztahu, kdy zaměstnanec uzavře se zaměstnavatelem smlouvu o odpovědnosti (např. za svěřené hodnoty). V takovém případě je nutné zohlednit reálnou hodnotu, protože limit ve výši 4,5násobku neplatí.                                             

Se zastropováním odpovědnosti nemůžete počítat ani v případě škody, kterou byste způsobili v opilosti či pod vlivem jiné návykové látky. Zaměstnavateli ji nahradíte v plné výši a nepomůže vám ani sebekvalitnější pojištění. Alkohol, drogy a úmysl totiž patří mezi výluky.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..