Jak se vyhnout povinnosti náhrady škody zaměstnavateli?

Jak se vyhnout povinnosti náhrady škody zaměstnavateli?
Jak se vyhnout povinnosti náhrady škody zaměstnavateli?

Za své jednání neseme odpovědnost, a když se dopustíme chyby, v jejímž důsledku dojde ke škodě na majetku třetí osoby, dle zákona ji musíme nahradit. Samozřejmě to platí i pro škody v způsobené zaměstnavateli, i ten může požadovat náhradu škody. Zákoník práce naštěstí není příliš tvrdý a viník se nemusí bát, že se kvůli vlastní blbosti zadluží do konce života. Rozhodující je především to, jakým způsobem ke škodě došlo.

Škoda, kterou jste způsobili neúmyslně

V rámci případného soudního sporu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem hraje naprosto zásadní roli skutečnost, zda ke vzniku škody došlo z nedbalosti, nebo úmyslně. V prvním případě (tj. při škodě z nedbalosti) je zaměstnanec odpovědný do výše 4,5násobku svého průměrného platu. V praxi může po někom, kdo vydělává 30 000 Kč, zaměstnavatel požadovat až 135 000 Kč. Je třeba podotknout, že právě on nese důkazní břemeno, tj. musí prokázat, že škodu skutečně způsobil zaměstnanec, a to při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi.

Úmyslně způsobená škoda

Pokud se prokáže, že zaměstnanec škodu způsobil úmyslně (příp. v opilosti nebo pod vlivem návykových látek), limit neplatí a musí škodu nahradit v její plné výši. Zaměstnavatel může navíc požadovat také náhradu ušlého zisku.

Plnou odpovědnost za škodu má také zaměstnanec, který se zaměstnavatelem uzavřel písemnou dohodu o odpovědnosti za schodek na veřejných hodnotách či dohodu o ztrátě svěřených věcí. V obou případech leží důkazní břemeno na straně zaměstnance.

Jak se vyhnout povinnosti náhrady škody zaměstnavateli?

Neriskujte a sjednejte si kvalitní pojištění odpovědnosti

Jedinou možností, jak se povinnosti náhrady škody vyhnout, je krytí v podobě pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu. Roční pojistné vás vyjde pouze na několik set korun a budete mít jistotu, že za vás náklady uhradí pojišťovna.

K nejvýhodnějším nabídkám na trhu patří pojištění odpovědnosti, které má v produktovém portfoliu ERGO pojišťovna. Nezkoumá druh pracovní činnosti a nabízí široký rozsah pojistné ochrany s celosvětovou územní platností a nízkou výší spoluúčasti.

 
51Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..